Login

Zveřejněno v Beskydy

Prašivá

středa, 07 březen 2012 08:55 Napsal(a) 

 

V severozápadní části Beskyd naleznete nenápatná "vršek" Prašivá. Vlastně jsou to dva vrcholy Malá Prašivá (706m) a Prašivá (846m). My navštívíme ten menší, který je známým poutním místem. 

O víkendu a svátcích sem míří velké množství návštěvníků, jejichž cílem je dřevěný kostelík Antonína Paduánského, který dal postavit majitel frýdeckého panství, hrabě Jiří z Oppersdorfu, v roce 1640.

Podle pověsti lovil hrabě Oppersdorf, majitel frýdeckého panství v okolí Prašivé. Již celý týden jeho lovecká družina stopovala a lovila zvěř a hrabě byl stále nespokojen. Toužil ulovit něco mimořádného. Jednoho dne na úbočí hory Goduly spatřil hrabě statného jelena s nádherným parožím. Jelen se hrdě nesl mezi stromy a hrabě se ho jal pronásledovat. Ani nezpozoroval, že se vzdálil od své družiny. Jelen vytrvale klusal až pod horu Prašivou. Tam se na chvíli zastavil, aby nabral dech. V tu chvíli hrabě nelenil, vstřelil a jelena poranil. Ten upadl na přední a parožím ryl zem kolem sebe. Hrabě vystřelil podruhé. Už se viděl vlastníkem krásného paroží, jaké neměli ani v těšínském knížecím zámku. Ale tu se jelen vzpamatoval a vydal svou poslední sílu, aby vztekle pronásledoval svého vraha. Hrabě chtěl najít úkryt za starým bukem, ale viděl, že nedoběhne a schoval se proto za starý peň. Tam ho jelen dostihl a chtěl proklát parožím. Ale prudkým nárazem na dřevo, uvěznil hraběte i sebe. Hrabě strachem padl do mdlob. Když se probral, byl jelen již mrtev a hrabě si uvědomil, že zůstal na živu jen zázrakem. Chtěl se uvolnit ze sevření, ale bylo tak úděsné, že se nemohl pohnout. Celé tři dny čekal ve smrtelném strachu, že padne za oběť dravé zvěři. Tři dny trpěl hladem a žízní, než ho našla jeho lovecká družina. Proto pak jako díkůvzdání nechal postavit kostelík na Prašivé. (zdroj wikipedie).

Dřevěná horská chata na Prašivé byla postavena v roce 1921 Pobeskydskou jednotou slezskou za rekordních sedm měsíců. Dnes patří Klubu českých turistů a je vítaným místem návštěv a výchozím nebo konečným bodem hřebenových turistických tras. V minulém stolení ji navštívil i básník Petr Bezruč. Na jeho památku je v chatě dodnes vyznačeno místo, kde nejraději sedával.

Chata má svého hlídače, starého vycpaného medvěda, který už léta stojí s lucerničkou za vstupními dveřmi a který údajně byl zastřelen kdesi v Beskydech. Uši už má dávno olysalé, drápy upadané, na tlapách má rukavice, na hlavě kšiltovku a zubů poskrovnu, přesto je dodnes velkým miláčkem všech návštěvníků Prašivé a žádný z nich ho nezapomene při příchodu či odchodu z chaty pohladit.

Auto necháváme na parkovišti u hospody Kohutka, hojně navštěvované cyklisty věnujícími se hospodské cykloturistice. Vyrážíme po červené značce poměrně náročným stoupáním na dvou kilometrovou pouť… Poslední úsek cesty je mírnější a celá značená trasa prochází vzrostlým lesem, který jen tu a tam umožňuje pohled do údolí. Mezi námi není, o co stát pohled na průmyslovou zónu v Nošovicích nepatří mezi ty nejhezčí…

Po výstupu nás čeká „paseka“ s už zmíněným dřevěným kostelíkem a chata Prašivá. Máme smůlu, kostelík je již uzamčen a tak si jej nemůžeme prohlédnout.

Vracíme se zpátky po žluté značce směr Vyšný Lhoty na začátku vesnice (hned první křižovatka dvou asfaltek, na sloupu je tabule s reklamou na restauraci Kohutka) odbočujeme vpravo na turisticky neznačenou (značka pro cykloturisty však je) cestu a asi po 1,5km chůze po asfaltu přicházíme do výchozího místa, kde jsme nechali auto.

 

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:52
Číst 1359 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Více z této kategorie: Vodopády Satiny »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární