Login

Zveřejněno v Doma

NS Špraněk

středa, 29 únor 2012 10:07 Napsal(a) 

Po návštěvě Javoříčských jeskyní vyrážíme naučnou stezkou Špraněk. Stezka obepíná zalesněný vápencový vrch Špraněk s nejvyšším bodem Špláz 593m n. m. s útvary krasového původu se systémem bohatě zdobených jeskyní. Po východu z jeskyně (delší trasa) scházíme k asi 10m vzdálenému rozcestníků.

Od něj se vydáváme po žluté tz. směrem k Starému mlýnu, kde žlutá značka končí a dále pokračujeme po červené tz.. Jdeme údolím kolem potoka Špraněk, chodník je příjemný nenáročný s malebným okolím plným květů probouzejícího se jara. Po chvilce přicházíme k dalšímu rozcestníku tentokrát s modrou tz., která dál pokračuje souběžně s červenou zpátky k Javoříčským jeskyním a uzavírá tak okruh naučné stezky. Vystoupáme do příkrého svahu ke kamennému oknu, kterým procházíme a po pár metrech se nacházíme u Zkamenělého zámku. Z kamenného brala se nabízí pohled do údolí potoka Špraněk. Po krátké zastávce se vydáváme směrem k jeskyním.

Přírodní rezervace Špraněk byla vyhlášená v roce 1949. Jedná se o území typicky vyvinutého krasu, ve kterém se vyskytují ponory, škrapy, závrty, skalní brána, propast a rozsáhlá jeskynní soustava. Bradlo devonských vápenců vyčnívá z okolního území, které je budované nadložními kulmskými břidlicemi a drobami.

Převážnou část rezervace pokrývají lesy. Nejrozšířenějším typem jsou vápnomilné bučiny. Lesní podrost je velmi bohatý, najdeme zde ostřici prstnatou (Carex digitata), okrotici bílou (Cephalanthera damasonium), svídu krvavou (Cornus sanguinea), svízel lesní (Galium sylvaticum), břečťan popínavý (Hedera helix) a další.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:32
Číst 1176 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární