Login

Zveřejněno v Doma

Nýznerovské vodopády

čtvrtek, 01 březen 2012 09:56 Napsal(a) 

Tenhle tip na výlet nás zavede k Nýznerovským vodopádům nebo také vodopádům Stříbrného potoka. Auto můžeme zaparkovat parkovišti asi 1km vzdáleném od vodopádů. Z parkoviště vyrážíme po modré značce, která kopíruje asfaltovou silnici a je vhodná i pro dětské kočíky. Po prohlídce vodopádů pokračujeme kolem Stříbrného potoka po zelené značce.

Turistická značka zpevněné lesní cestě klikatící se romantickým zalesněným údolím a nabízí pohledy na nesčetné peřeje Stříbrného potoka. Trasa je nenáročná, i když jdeme pořád do mírného kopce. Po 1,5km přicházíme do Stříbrného údolí, kde je posezení s přístřeškem. Litujeme toho, že se musíme vrátit a nemůžeme pokračovat dál, chceme ještě navštívit Jeskyni na Pomezí. Příroda zde působí nedotčeným dojmem a potkáváme jen tu a tam turistu. Určitě se sem ještě vrátíme, ale již na delší dobu…

Pár slov o vodopádech

Vodopády vytváří Stříbrný potok protékající romantickou kaňonovitou soutěskou se skalními prahy a kaskádami. Jde o soustavu několika vodopádů a peřejí. Najdeme je 2 km jihozápadně od Nýznerova a 5 km západně od Žulové nad soutokem Stříbrného a Bučínského potoka. Nejvyšší stupně jsou 3 metry vysoké. Vznikly na prahu, tvořeném odolnější horninou - žílou amfibolického gabra. Díky poměrně vysokému průtoku jsou Nýznerovské vodopády nadmíru působivým přírodním jevem. Přístup k hornímu stupni je opatřen schody. V roce 1968 byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:31
Číst 1246 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární