Login

Zveřejněno v Doma

Pantheon - Vranovský hřeben

sobota, 27 únor 2010 11:06 Napsal(a) 

Český ráj patří mezi nejznámější turistické lokality naši vlasti, ale i zde se najdou místa, která nejsou obléhaná turisty. K návštěvě jednoho takového vás zvu teď. Projdeme se po Vranovském hřebenu a prohlédneme si Pantheon. V městečku Malá Skála zanecháme auto a po červené značce vystoupáme na Vranovský hřeben. Odměnou za poměrně náročný výstup nám bude krásný rozhled do údolí řeky Jizery.

Na hřebenu jsou pozůstatky gotického hradu z 15. století, který byl r. 1820 romanticky upraven na skalní Pantheon. Dodnes se v areálu zachovala pouze novogotická kaple a spousta propletených cestiček tesaných ve skále, můstky, jeskyňky. Na vrcholu se nachází přístupná vyhlídková skála.

Dále pokračujeme po hřebeni k cíli naší cesty – Frydštejnu. Frydštejn je zřícenina středověkého hradu ze 14. století. Z původního hradu se zachovala veliká kruhová věž o průměru 9m. Z vnitřního hradu se zachovaly zbytky zdí a místností tesaných ve skále. Zřícenina je přístupná od května do října.

Z Frydštejnu se zpět do Malé Skály vracíme po modré značce kolem rozhledny Kopaniny. Od rozcestníku pak pokračujeme po zelené teď u přímo do Malé Skály. Tahle trasa již není nijak zajímavá a zvolili jsme ji jenom proto, abychom se nevraceli stejnou cestou.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:30
Číst 912 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární