Login

Zveřejněno v Doma

Prášilské jezero - Poledník

úterý, 02 prosinec 2014 07:48 Napsal(a) 

Šumavský NP láká návštěvníky mnoha krásnými zákoutími. Některé jsou, známe, jiné tak trochu „stranou“. Těm, kteří je objeví, se odmění klidem a pohodou. Jedním takovým místem je i Prášilské jezero.

Popis trasy: Šumavský NP láká návštěvníky mnoha krásnými zákoutími. Některé jsou, známe, jiné tak trochu „stranou“. Těm, kteří je objeví, se odmění klidem a pohodou. Jedním takovým místem je i Prášilské jezero. I když nepatří mezi zapomenuté krásy naši přírody, přece jen leží tak trochu bokem hlavní turistické trasy vedoucí na rozhlednu Poledník.

Ideálním výchozím bodem je parkoviště kousek za obcí Prášily, nebo samotná obec Prášily. My vycházíme z parkoviště. Značená trasa je současně i cyklostezkou, vede tedy po zpevněné silnici. Kousek nad prvním přístřeškem, něco kolem 3km, je značená odbočka vedoucí vpravo, která nás po asi 1km přivede přímo k jezeru. Zpočátku jde o lesní cestu, která skončí u přístřešku, kde můžete zanechat kolo, dále už pokračuje jen chodník tu a tam posetý kameny. Jezero je ukryté pod příkrým srázem, všude kolem je spousta vyvrácených stromů co by pozůstatky po řádění orkánu Kyrill. I po letech co se tady prohnal, hatí náš původní plán, a to vyšlápnout k rozhledně Poledník neznačeným chodníkem. Množství vývratů je tak velké, že to nestojí za to. Vracíme se tedy stejnou cestou zpět na asfaltku a pokračujeme až na Poledník.

Rozhledna je uzavřená (konec sezóny, doporučuji předem prověřit otevírací dobu) a samotný vrchol je zalesněný a nenabízí možnost velkých rozhledů. Přesto je tady příjemně, kolem jen majestátné ticho. Stejnou cestou se pak vracíme zpět.

Náročnost: nenáročná.

Délka trasy: 17km

Co by Vás mohlo zajímat

Prášily, malá obec vznikla někdy v polovině 18. století. Nachází se jihovýchodním směrem asi 20 km od Železné Rudy. V minulosti ji proslavila výroba zrcadlového skla a papíru. V současné době je obec střediskem šumavské turistiky. Můžete ji zvolit jako výchozí bod svých „výprav do šumavské divočiny“, nabízí se ledovcové Prášilské jezero, jezero Laka, rozhledna Poledník (1315 m), pěší hraniční přechod Gsenget nebo bývalá sklářská osada Hůrka s kaplí. Rovněž tak poslouží v zimě jako východisko běžkařských tras. Okolní téměř rovné pláně nabízí možnost „vyřádit se“ i méně zdatným běžkařům.

Poledník Na vrcholku Polední hory stojí v nadmořské výšce 1315m vyhlídková věž. V minulosti zde byla základna protivzdušné obrany státu. Rozhledna za dobrého počasí nabídne nádherný výhled prakticky na celou Šumavu a Bavorský les. Když je dobrá viditelnost můžete obdivovat malebnost Pošumaví a České kotliny do vzdálenosti desítek kilometrů a také více než 180 km vzdálené alpské vrcholy. Turistům je přímo u věže k dispozici kryté sezení a malé občerstvení. Bohužel rozhledna je přístupná jen v době hlavní sezóny. Doporučuji se před její návštěvou informovat na otvírací dobu.

Prášilské jezero Jezero leží v severovýchodním úbočí Polední hory (1315 m n.m.), na Kochánovských pláních. Od obce Prášily ho dělí necelých 4,5 km. Šumavská jezera, i to Prášilské, vznikly ustoupení pleistocenního ledovce. Pro jezero je typický žulový a rulový kar, vytvářející 9m vysoký val. Karová stěna nad jezerem dosahuje výšky 150, je situována do úbočí hory Skalka 1237 m n.m.

Jezerní hladina činí 3,7ha a rozprostírá se v nadmořské výšce 1080m. Maximální naměřená hloubka jezera činí až 17,2 m a střední hloubka je 8,4 m. Zajímavosti je také tzv. Stará jímka. Jde o bažinatou kotlinu, která je pozůstatkem již zarostlého jezera.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:27
Číst 1411 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární