Login

Zveřejněno v Doma

Tiské stěny

úterý, 04 říjen 2016 12:32 Napsal(a) 

Severně od obce Tisá, na okraji pískovcové tabule se zvedá do výše 70m mohutná hradba stěn, obrácených jižním směrem do otevřené krajiny, s výhledem na České středohoří. Své jméno dostalo skalní město právě podle nedaleké obce Tiské stěny. Tvoří součást CHKO Labské pískovce a rozkládají se na ploše 99,56 ha. Ve svém nejvyšším bodě dosahují 613 m.n.m.

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Do skal je možno vstoupit ve dvou místech: z obce Tisá, nebo od chaty Turistická chata. My jsme zvolili druhou možnost. Hned pod chatou, v zákrutě silnice je jedno parkoviště a druhé vedle chaty. V pokladně dostáváme plánek skalního města a pár rad jak jej projít. Trasa je nenáročná.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 5km
  • Doba cesty (čistý čas chůze): záleží jen na Vás kolik času věnujete prohlídce. My jsme se zdrželi asi 3h.
  • Max. nadmořská výška 
  • Výstup 

Profil trasy

Pár informací(snad užitečných)
Přírodní památka Tiské stěny jsou skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule. Za hradbou stěn se nachází labyrint skalních věží a jehel s voštinami, skalními okny a bránami. Celá oblast, rozlámaná sytémem navzájem kolmých puklin, vytváří hustou síť úzkých soutěsek a roklí se širšími prostranstvími, připomínající scenérie malého městečka s ulicemi a náměstíčky. Pískovcový masív je atraktivní turistickou oblastí, stěny spadají k jihu téměř jednolitou svislou hradbou co z nich dělá i vyhledávanou horolezeckou lokalitu. 

Tiské stěny se dělí na dvě velké části - VELKÉ A MALÉ STĚNY, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka značená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem, na které je 7 informativních zastávek. Po hřebeni Velkých stěn vede také červeně značená turistická stezka, která je nejkratší spojnicí mezi vstupním areálem a východním koncem skalního města u Turistické chaty.

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Tiské stěny OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2017-03-01 Velikost souboru 298.4 KB Stáhnout 316 Stáhnout


Galerie

Naposledy změněno středa, 01 březen 2017 12:52
Číst 1413 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Související položky (podle značky)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární