Login

Zveřejněno v Doma

Pulčínsky ledopád

pátek, 13 leden 2017 07:52 Napsal(a) 

 Odlehlé údolí v Pulčínských skalách na Vsetínsku zdobí ledopád, díky současnému počasí je největší za posledních několik let. Radost mají nejen turisté, ale také vědci. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.

Pulčínské skály patří k největším skalním městům moravské části Karpat. Tvoří je skalní stěny a kamenné moře. V zimním období se v kaňonu Ancona, který tak kdysi nazvali trampové, tvoří několikametrové ledové rampouchy. Vede k nim dva a půl kilometru dlouhá značená stezka, která není příliš náročná. Komplikovat ji může snad jen velký mráz, v posledních dnech přes deset stupňů pod nulou. Vynaloženou energii ale příroda mnohonásobně vrátí.

Mrazy si letos daly záležet. Díky nim pískovcové skalní římsy v kaňonu Ancona pokryly desítky ledopádů. Největšímu místní říkají Kudrnatý a nyní je největší za poslední léta. Ledopády mají okrovou až karamelovou barvu. Namísto oxidů železa vědci našli v ledu sněžné řasy. Čím náročnější klimatické podmínky, tím se jim daří lépe a led barví o to intenzivněji. „Mají pigmenty, tak jako na podzim se barví listí, tak tyto sněžné řasy obsahují barviva,“ vysvětluje Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu AV ČR.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta je turistům k dispozici až do konce března. „ Turisté musejí jít k ledopádům značenou cestou a stejnou cestou se vrátit zpět,“ vysvětluje Jaromír Navrátil z Asociace strážců přírody ČR.

Ledopádů je v oblasti víc, strážci přírody ale lokality tají. Kvůli zachování rovnováhy v přírodě i nebezpečným přístupovým cestám. 

Pár informací 
Vlastní zkušenost: podlehl jsem reklamě a vyrazil i s manželkou. Nestojí to za to. Ledopád (jsou celkem 2) je v maličké roklince asi cca 30m2 velké. Všude se tísní spousta lidí. Při naši návštěvě to bylo jako procesí na nějaké zjevení. Dav směrem tam, dav směrem zpět. A samotný ledopád nestojí za projetý benzín. Samozřejmě je to můj názor, nevnucuji jej nikomu.

Doporučuji navštívit trampskou hospodu přímo u parkoviště "U Vilíka". Točená Kofola, knedlík, se zelím a pečený bůček za lidových 83kč, moc chutný. Asi nejlepší zážitek z celého výletu :-))))

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Trasa je naprosto pohodová. Terén mírně zvlněný, nenáročný.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 5,1km
  • Doba cesty (čistý čas chůze): 1h 28min
  • Doba zastávek: 26min.
  • Průměrná rychlost pohybu: 3,5km/h
  • Max. nadmořská výška: 757m.n.m.
  • Výstup: 135m

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

GalerieNaposledy změněno čtvrtek, 18 květen 2017 10:56
Číst 785 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární