Login

Zveřejněno v Doma

Bunkr na trati

čtvrtek, 19 červenec 2012 09:08 Napsal(a) 

Bunkr Na Trati je místní název pěchotního srubu MO-S5, ležícího v katastru obce Bohumín. Srub je vybudován jako symetrický, má dvě části vzájemně propojené chodbou vedoucí pod železniční trati spojující Bohumín a Chalupki jenž měl chránit.

V roce 2000 vznikl v Bohumíně Klub vojenské historie. V tomtéž roce započal klub rekonstrukci srubu MO-S5.

Protáhlý tvar Československé republiky znamenal problematickou obranu, která by tak vyžadovala značně početnou armádu. Proto přistoupila ČSR k vybudování linie „bunkrů“. Linie opevnění měla být postupně vybudována kolem celé republiky. Výstavba započala právě zde v Bohumíně a podle původního plánu mělo být na stavebním podúseku Bohumín vybudováno osm bunkrů. Nakonec však pro protesty polské vlády nebyl objekt MOS-1 postaven.

Posádka srubu byla tvořena 43-mi muži. Obě strany srubu měli stejnou výzbroj, do které patřil: 1 x protitankový kanón vz. 36 (sólo), 2 x těžký kulomet vz. 36 (sólo), a lehký obranný kulomet vz. 26. Zatím co pravá část měla ve výzbroji těžký kulomet, v levé části byl lehký kulomet.

Přehledně uvádím stav opevnění: 

MOS-2 se nachází v Šunychlu u školy a je veřejnosti nepřístupen.

MOS-3 je rovněž v Šunychlu u Mlýna. V minulosti byl přebudován na kryt civilní obrany. O objekt nemá nikdo zájem a je veřejnosti nepřístupný.

MOS-4 se nachází ve Starém Bohumíně, v části známe jako „u transformátoru“. Objekt S4 je unikátem tím, že má dva zvony a dvě kopule.

MOS-5 je zrekonstruovány a v současné době je přístupen veřejnosti. Je to druhý unikát, byl postaven jako dva jednostranné sruby spojené 22m dlouhou chodbou vedoucí pod železniční tratí.

MOS-6 až MOS-8 jsou volně přístupné, vstup však jen na vlastní nebezpečí. Vnitřek objektů je vykraden. Bunkry se nacházejí v blízkosti dálnice D1.

V současnosti je možno bunkr Na Trati otevřen veřejnosti:

Od 1. dubna do 30. září o sobotách, nedělích a státních svátcích od 14:00 do 18:00. V říjnu je otevřeno pouze na státní svátek 28. října.

Po telefonické domluvě se lze domluvit na jakýkoli jiný den. Doporučuji otvírací dobu ověřit na stránkách Klubu vojenské historie

Byly použity materiály Klubu vojenské historie Bohumín a MěÚ Bohumín. 

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:45
Číst 1319 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární