Login

Zveřejněno v Jeseníky

Dlouhé stráně

pondělí, 16 červenec 2012 10:32 Napsal(a) 

Když jsem poprvé od chaty Švýcárna spatřil přečerpávací vodní elektrárnu dlouhé stráně, myslel jsem, že se dívám na přistávací dráhu mimozemšťanů. Jakoby uříznutý vrchol hory k tomu přímo vybízí. Od té doby proteklo potrubím elektrárny úctyhodné množství vody, doslova oběma směry, než dozrál čas a my jsme se vypravili prohlídnout si tenhle technický unikát.

I když jsme šlapky, tak představa nekonečné pouti asfaltovou silnicí k vodní nádrži, nás vyděsila natolik, že jsme raději zvolili lanovku z Koutu nad Desnou.

Horní nádrž se nachází v nadmořské výšce 1350m na „uříznutém“ vrcholu hory Dlouhé stráně. Největší hloubka nádrže je 26m a zabírá plochu cca 15ha. Maximální objem je 2 719 750 m³, provozní objem dosahuje 2 580 000 m³.

Dolní nádrž leží v údolí Divoké Desné a plní ji stejnojmenná říčka. Její objem je 3 405 000 m³ a zabírá plochu 16,3ha.

Zajímavostí je, že na izolaci horní nádrže byl použit přírodní asfalt z Albánie. Jeho vrstva dosahuje 18cm. Tento matriál byl vybrán pro své vlastnosti, musí totiž vydržet kolísaní teplot v rozmezí -30 až + 60°C.

Samotné vodní dílo se nachází uvnitř chráněného krajinného území, a tak všechno co mohlo je uloženo pod povrchem. V kaverně o rozměrech 87,5 × 25,5 × 50 m jsou umístěny dvě 24 metrů vysoká turbosoustrojí s reverzními Francisovými turbínami, každá má výkon 325 MW (výkon v turbínovém režimu, v čerpadlovém režimu je maximum 312 MW; jedná se o největší reverzní vodní turbíny v Evropě). S horní nádrží je kaverna spojena dvěma přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1547 a 1499 m, s dolní nádrží dvěma tunely o průměru 5,2 m a délce 354 a 390 m, na obou koncích mají přivaděče kulové uzávěry; při plném výkonu protéká každým přivaděčem 68,5 m³ vody za sekundu; celý objem nádrže je možné načerpat za sedm hodin. Na turbínách jsou na duté hřídeli o průměru 1000 mm připevněny generátory, na nich pak rozběhové motory, které při spouštění čerpadlového režimu roztočí lopatky turbíny do protisměru (dále jsou pak lopatky poháněny přímo generátory ve funkci motorů). Na stropě turbínové kaverny jsou dva jeřáby, každý o nosnosti 250 tun, které jsou v případě potřeby společně schopny vyzvednout soustrojí na odkládací plochu, kde jsou přístupné opravě.
(citace z Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Přečerpávací_vodní_elektrárna_Dlouhé_stráně ).

V podzemí se nachází síť šachet a kanálů v délce 8,5km. Slouží k odvodňování, odvětrávaní a jako komunikační kanály. Rovněž tak je pro případ nesjízdnosti silnice vedoucí k horní nádrži vybudován spojovací tunel o 2400 schodech. Je vybaven výtahovou plošinou.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:45
Číst 1198 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární