Login

Zveřejněno v Jeseníky

Keprnický potok - Keprník

pátek, 26 říjen 2012 06:21 Napsal(a) 

Popis trasy: Jako nástup na trasu jsme zvolili Filipovice, ležící pod Červenou horou a Točníkem. Do obce se dá pohodlně dostat autobusem, který má zastávku u penzionu Stará pošta. Pro motoristy se nabízí využití parkoviště pod sjezdovkou.

Taky využíváme této možnosti a necháváme zde auto. Modrá značka vede kolem a tak bez problému vyrážíme směr Keprnický potok. Trasa je pohodová, zhruba po půl kilometru opouští osadu a dále vede lesem, lesní cestou až pod Keprník. Od rozcestníku „Keprnický potok“ kopíruje jeho koryto. Je to jeden z nejhezčích úseku trasy. Keprnický potok vytváří řadu peřejí, překonává tu nižší, tu vyšší skalní prahy a vytváří tak malé vodopádky. Cestou potkáváme mládě zmije, které jsme vyrušili při chytaní ranních paprsku slunce. Celé ztuhlé chladem pomalu zmizlo v orosené trávě. Neustále stoupáme a v úseku dlouhém 11,5km překonáváme výškový rozdíl cca 800m. Odměnou jsou krásné výhledy. Posledně nás Šerák s Keprníkem vítal mlhavím počasím, dnes nám to chce vynahradit a tak sluníčko doslova „pere“ do tváře a k tomu slabounký větřík vytváří spíše letní, než podzimní počasí. Na Keprnickém mraveništi (pro to množství lidí se nejde pomalu ani dostat na vrcholovou skálu) se zastavujeme jen na chviličku a „prcháme“. Po sestupu do sedla Pod Vřesovkou nás čeká poslední výstup k rozcestníku u Kamenného okna. Následuje přechod na vrchol Točník. Podle značky v turistické mapě by měl být z Točníku daleký rozhled. Opak je pravdou, na samotném vrcholu nic není, rozhled se nekoná pro vzrostlé stromy. Jediné co zde je, je triangulační bod. Z jeho vrcholu již scházíme k rozcestníku Pod Točníkem. Sestup je skutečně náročný, na několika úsecích je potřeba slézt několik skalních prahů. Doporučuji dobrou a pevnou obuv. Za tuto lopotu při sestupu, jsme odměněni krásnými výhledy právě z těchto skal.

Sestup z Točníku: Na úseku dlouhém 4km sestoupíme o 600m. Sklon je v průměru 25° v místech překonávání skal dosahuje sklon až 52°.

Zajímavosti a postřehy: Doporučuji navštívit „Starou poštu“, kde se dá dobře najíst. V tomto hotelu je možno si zajistit i ubytování.

Délka trasy: 20km

Dostupné soubory:
Kolem Keprnického potoka-Keprník-Točník-Filipovice OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-23 Velikost souboru 356.17 KB Stáhnout 557 Stáhnout

Profil trasy

keprnik

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:38
Číst 1198 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární