Login

Zveřejněno v Jeseníky

Sokol - vrchol

úterý, 30 červenec 2013 10:44 Napsal(a) 

Popis trasy: Pro výšlap na jednu z jesenických tisícovek – Sokol si je možné vybrat několik východiskových bodu. Protože jsem sestup plánoval kolem Střední Opavy, zvolil jsem jako východiskový bod osadu Vidly. 

Při cestě z Karlové Studánky do Videl je před mostem přes Střední Opavu malý „plácek“ kde je možno zaparkovat (50°6'12.407"N, 17°16'11.878"E). Po zaparkování se vydáváme po silnici směrem do Videl, asi po 50m odbočuje vlevo z hlavní silnice, směrem do lesa podél Sokolího potoka, asfaltová silnice. My odbočujeme na ni. Po cca 2km asfaltová silnice končí a dále stoupáme po lesní cestě, až se napojíme na cestu vedoucí ze sedla Kóta až do sedla Videlský kříž (sedlo mezi Karlovou Studánkou a osadou Vidly; parkoviště; východisko cyklotras). Po výstupu odbočíme vpravo, právě směrem do sedla Videlský kříž. Projdeme mostek přes Sokolí potok a odbočíme vlevo na lesní cestu vedoucí do kopce. Stoupáme poměrně prudce až k Sokolí chatě. Chata je ukryta v lesním porostu (pokud ji minete, můžete sejít z trasy a vystoupat až pod Praděd). Před chatou je lavička, kde se dá oddechnout. Kolem chaty prudce do kopce stoupá lesní cesta k vrcholu Sokol. Zbývající úsek je poměrně náročný na orientaci, a proto doporučuji stáhnout soubor pro navigaci a nechat se vést. Vrcholek je tvořen skaliskem s krásným výhledem do údolí Videl a na okolní tisícovky (Kamzičí vrch, Osikový vrch, Mrazový vrch, Lyru a Žárový vrch, Prostřední vrch). My jsme zde za krásného slunečného počasí strávili delší dobu. Jsme mimo značené trasy, takže si vychutnáváme naprostý klid a ticho, prostě balzám na duši. Při cestě zpět se spouštíme ze Sokola vpravo dobře viditelným chodníkem, až sestoupíme opět na cestu vedoucí ze sedla Kóta do sedla Videlský kříž. Pokračujeme dále po cestě směrem do Videlského sedla. Dáváme pozor abychom neminuli modrou Tz vedoucí ze Švýcárny přes Černík do Videl. Odbočíme na značku a sestupujeme kolem Střední Opavy do Videl. Vřele doporučuji tenhle sestup, Střední Opava vytváří řadu kaskád a vodopádů. Skutečně moc hezká trasa.

Zajímavosti a postřehy: Sokol je vlastně závěrem severozápadní rozsochy Praděda. Je zde řada skalisek, např. Sokolí skála vysoká 20m. Vrchol je zčásti zalesněn smíšeným lesem. I přesto je z něj hezký rozhled, zejména ze skalisek. Geodetický bod ve výšce 1187m n.m.

Osada Vidly je prvně zmiňovaná v roce 1836. Je sevřena do hlubokého údolí na horním toku Střední Opavy v nadmořské výšce 805m. Na jihozápadě se do údolí svažují svahy Praděda, z jihu je to Prostřední vrch, od východu pak Lyra a Žárový vrch. Směrem na severovýchod je údolí otevřené a pozvolna klesá do města Vrbno pod Pradědem. Od severozápadu osadu ohraničuje Mrazový vrch, Videlské sedlo. Zajímavostí osady je dřevěná kaple Sv. Hedviky. V minulosti se zde těžila železná a měděná ruda. Z této doby se zachovalo několik starých šachet. Zejména úpatí Mrazového vrchu je doslova provrtáno.

Turistické značení: Trasa vede po neznačených pěšinách. Závěrečná část po modré Tz.

Délka trasy: 11km

Dostupné soubory:
Vrchol Sokol OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-23 Velikost souboru 229.22 KB Stáhnout 565 Stáhnout

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:24
Číst 1270 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární