Login

Zveřejněno v Jeseníky

Vřesová studánka

úterý, 17 červenec 2012 11:01 Napsal(a) 

V dávných dobách kdy byly ještě Jeseníky plné nepropustných hvozdů, ve kterých nacházela ukryt nejrůznější zvířena, vydal se pod Červenou horu lovec.

Prodíraje se porostem uzřel statného jelena i sejmul kuši a jediným výstřelem jej skolil. Jelen však ve smrtelné křeči upadl do pramene vyvěrajícího v tomto místě. Sotva se však stačila z rány kanoucí krev smíchat s vodou studánky, vyskočil jelen na běhy a zmizel ve hvozdu.

Udivený lovec již ten den nic neulovila a tak se vrátil domů. Proteklo mnoho vody v Hučivé Desné, až jednoho dne lovce skolila těžká nemoc. Rozpamatoval se on na příhodu s jelenem, i vydal se stoupat na místo, kde jelen zázračně obživ. Z posledních sil došel ke studánce, ze které se napil. Tělem mu prostoupila zázračná uzdravující síla a zdráv se vrátil domů. Z vděčnosti pak pověsil na sloup obraz a studánka se stala poutním místem.

Tolik o vzniku studánky praví pověst. Nevím kolik je na ní pravdy, pravdou však je, že místo Vřesové studánky je vskutku krásné, dýchne na vás klidem, pohodou a blažeností v duši. Možná proto tady směřuje množství návštěvníku. Prošli jsme Jeseníky křížem krážem, ne o všech místech píši na svém webu, nebo na turistika.cz, ale na tohle místo se často vracíme. Je snadno dostupné z Červenohorského sedla po červené Tz. Přímo nad studánkou najdete několik malých skalních útvarů, ke kterým vede dobře viditelná pěšina. Nabízejí pohled do Sněžné kotliny a údolí s městem Jeseník. Zde máme na skále místečko s hezkým výhledem, kde dlouze čerpáme energii.

Historická fakta tvrdí, že kníže Lichtenštejn nechal pramen upravit a postavit kapli, ve které byl umístěn známí obraz „Pět ran Krista pána“. Léta páně 1850 byla dřevěná kaplička nahrazena kaplí kamennou. Další přestavbu zažila v roce 1927, kdy se změnila v kostelík. Ten však za necelých 20 let (v roce 1946) vyhořel. Požár způsobil úder blesku. V blízkosti kostelíka stávala chata, která sloužila potřebám turistů. Kdy byla vybudována, se přesně neví, snad počátkem 19-tého století. Zbourána byla v roce 1988 pro havarijní stav. Dneska jsou již patrny jen základy bývalého kostelíka.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:21
Číst 1187 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární