Login

Zveřejněno v Jeseníky

Vodopád na Poniklém potoce

čtvrtek, 17 říjen 2013 10:07 Napsal(a) 

Popis trasy: Poniklý potok na své pouti zpod Vozky vytváří radu peřejí a kaskád. Zavedu vás k jednomu z nejhezčích vodopádů Jeseníků (spolu s vodopádem na Borovém potoce jsou podle mě nejhezčí).

Na konci osady Annin Kouty je u silniční závory malý „plácek“ kde je možné zaparkovat auto, právě zde začne naše putování. Vyrážíme po silnici k soutoku Hučivé Desné a Poniklého potoka, zde je i rozcestník se žlutou Tz. Odbočujeme vlevo na silnici vedoucí kolem Poniklého potoka a stoupáme dále jeho údolím. Myslím, že tuhle část trasy není potřeba nějak zvláště popisovat, musíte se neustále držet potoka. Cestou míjíme řadu peřejí, kaskád i malý vodopádek (ten hlavní asi 2m vysoký je dále proti proudu). Po zhruba 2km přicházíme právě k tomuto skalnímu prahu. Samotný vodopád je ze silnice dobře viditelný a neměli byste ho minout. Sestup do koryta potoka pod vodopád je dost prudký a vyžaduje opatrnost a dobrou obuv. Odměnou je vskutku hezké místo pro oddech ve stínů stromů a chladu táhnoucího od padající vody.

Po delší zastávce pokračujeme dále po silnici proti proudu potoka. Výstup není nijak zvlášť náročný, 
i když cesta neustále stoupá a na úseku 7km překonává výškový rozdíl kolem 400m. U lovecké chaty Vilibaldka stoupání končí. Od chaty jsou dostupné vrcholy, Klínová hora a Spálený vrch. Zde cesta končí a dále vede jen chodník do údolí Hučivé Desné. Musíte přijít až k chatě a u dřevěného posezení těsně před chatou se dát vpravo. Pěšina je celkem dobře patrná a později se změní v chodník, který vás provede po vrstevnici poměrně náročným terénem. Lemují jej prudké srázy do kamenných strání, v jednom místě se prochází přes dřevěnou lávku (jinak neprůchodné). Orientačně nikterak náročné, vypadá to, že chodník je udržovaný lesními dělníky, kteří jej využívají.

Od rozcestníku v údolí Hučivé Desné jdeme po zelené Tz až téměř do Sedla pod Vřesovkou, kde odbočíme na žlutou Tz a začneme sestupovat zpět do výchozího bodu. Tenhle úsek již nepotřebuje další popis.

Soubor trasy ve formátu GPX:

Dostupné soubory:
Vodopád na Poniklém potoce OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-23 Velikost souboru 337.26 KB Stáhnout 612 Stáhnout

Profil trasy

ponikly potok

Zajímavosti a postřehy:

Spálený vrch (1313 m) je vrchol v Keprnické hornatině. Je tvořen dvěma vrcholy severním vrcholem a severozápadním. Z vrcholu jsou omezené rozhledy do okolí.

Klínová hora je vedlejším hřebenem Spáleného vrchu. Leží jižně až jihovýchodně. Hřbet Klínové hory spadá do soutoku Poniklého potoka a Hučivé Desné. Vrchol poskytuje částečné výhledy. Oba vrcholy jsou zalesněny, takže rozsah výhledů se bude postupem času spíše zmenšovat.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:50
Číst 1650 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární