Login

Zveřejněno v Jeskyně

Jeskyně na Pomezí

úterý, 28 únor 2012 11:44 Napsal(a) 

Při návratu z výletu k Nýznerovským vodopádům se zastavujeme nedaleko městečka Lipová Lázně, kde nachází největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence – Jeskyně Na Pomezí.

Vyznačují se úzkými a místy vysokými chodbami, které se v kříženích rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.

V krystalických vápencích jsou vyvinuty jeskyně, známé od roku 1936, které byly zpřístupněny v roce 1950. Vynikají bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Sintr se v nich stále tvoří. Jeskyně patří k nejnavštěvovanějším v tzv. Jesenickém krasu.

Jeskyně vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců o mocnosti 220 metrů. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních a mají bohatou krápníkovou výzdobu. Jsou zde nejen robustní krápníky a sintrové polevy, ale také křehká brčka a kulovité útvary zvané jeskynní perly. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.

Úzké chodby se místy rozšiřují v dómy, jako třeba U balvanu s jezírky, Římské lázně, Ledový dóm, Královský dóm vysoký 13m, Klenotnice, s neobvyklými sloupkovitými stalagmity. Krápníky z dómu Zvonice při poklepu vydávají zvuk podobný zvonkohře.

U silnice do Vápenné je uměle proražený vchod do jeskyně, kterým se vstupuje při zahájení prohlídky. Prohlídka trvá 45 minut a po jejím skončení vycházíme východem vzdáleným asi 200m od správní budovy. Jeskyně je vzdálená 300m od železniční zastávky v nadmořské výšce 560m

Celková délka jeskynního systému je asi 1000 metrů, délka turistické trasy činí 530m. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka).

Něco málo z historie
Díky těžbě mramoru v nedalekém Havránkově lomu byly v krasovém území Na Pomezí objeveny v letech 1934-36 první jeskyně (např. Utajená, roku 1962 zasypaná). Roku 1936 byla objevena rozsáhlá jeskyně Rasovna, která sahá až do hloubky 70 m od povrchu. Jeskyně byla prozkoumaná, ale protože byla volně přístupná její krápníková výzdoba byla z velké části poničená vandaly. Po válce vznikl v Jeseníku speleologický oddíl, v jehož čele stál Karel Všetička, který objevil několik menších jeskyní (Netopýrka, Komínová, Liščí díra).

Dnešní Jeskyně Na Pomezí byla objevena 28. srpna 1949, kdy se do ní podařilo vniknout komínem o velikosti 25×50cm. Jeskyně je od 16. května 1950 zpřístupněna veřejnosti.

V letech 2004-2005 proběhla v jeskyních rozsáhlá rekonstrukce, během které byly obnoveny chodníky, stará elektroinstalace byla vyměněna za novou, úspornou a došlo k odvezení zeminy z bočních chodeb jeskyní.

Něco o okolí
Na území krasu v současnosti roste nepůvodní smrkový les. Rostou zde vzácné a ohrožené druhy rostlin, jako například Sleziník zelený, Vstavač mužský (Orchis mascula), Hořec brvitý (Gentianopsis ciliata) a Vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Jeskyně slouží jako zimoviště pro letouny, hlavně ohroženého Vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) a Netopýra velkého (Myotis myotis). Při sčítání bylo zjištěno až 600 jedinců v 11 druzích. Zabydlel se zde i pavouk Meta temnostní (Meta menardi).

{gellery}gallery/2010/nyznerov{/gallery}

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:39
Číst 1003 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární