Login

Zveřejněno v Jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

čtvrtek, 23 únor 2012 09:42 Napsal(a) 

 Výlet začíná v obci Lešná vzdálené asi 5 km od Valašského Meziříčí směrem do Hranic na Moravě. Auto zanecháme na parkovišti před kostelíkem v Lešné, projdeme přes cestu a vstoupíme do zámeckého parku. Bohužel v zámku probíhá rekonstrukce a tak si prohlídneme zámecký park a vyrážíme do cíle naši cesty, kterým je Zbrašovaská aragonitová jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou. Auto necháváme na parkovišti vedle hlavní silnice a vlakového nádraží, přejdeme most přes řeku Bečvu a zhruba po 1km jsem u vstupu do jeskyně. 

Jeskynní systém vznikl současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. V jeskyních panuje celoročně stálá teplota 14°C a jsou tak nejteplejšími jeskyněmi v ČR. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926.

Po prohlídce jeskyně se vydáme po červené značce, která nás vede za vlakové nádraží, a po krátkém výstupu přicházíme k propasti. Hranická propast je nehlubší propastí ve střední Evropě její předpokládána hloubka je 700 – 800m. Na dně se nachází jezírko. Nejhlubšího ponoru do jezírka dosáhl v roce 1993 M. Pauwels, a to hloubky 155m.

Prohlídka: délka: cca 50 min, 375 m délka prohlídkové trasy, Průměrná teplota vzduchu 14,2 °C

 Aktuální informace naleznete na stránce správy jeskyní.

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:23
Číst 1197 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v
Více z této kategorie: « Jeskyně na Pomezí

Související položky (podle značky)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární