Login

Ivan Gelatka

Ivan Gelatka

středa, 19 červenec 2017 07:25

Słoneczny Apartament

V malé osadě Czarna Gora ležící někde na půli cesty mezi Vysokými Tatrami a Pieninským NP je velmi pěkné ubytování. Díky této své strategické poloze je výbornou základnou pro podnikání výletů jak do Pienin, tak i do Vysokých Tater. Přímo v obci jsou k dispozici lyžařské vleky a sjezdovky pro zimní radovánky. 

Sluneční apartmán je skutečně prostorný a pohodlný. V obývací místnosti je dobře vybavený kuchyňský kout s "barovým pultem" (ale je možno využít i společnou kuchyň), k dispozici je vlastní velká lednice s mrazákem. V obývací místnosti je kožená sedačka, stolek a televize. Pokoj s manželskou postelí je velký, s komodou a šikovně umístěnými patrovými lůžky. Manželská postel by akorát zasloužila novou matraci. Koupelna je vybavená vanou a WC. Je dostatečně prostorná a skříňka pod umývadlem nabízí dost úložného prostoru. Umístěn je v přízemí s východem do zahrady a přístupem do společné místnosti s krbem, televizí (v domě je i několik pokojů, pro které je společná kuchyně a tahle společenská místnost). V zahradě je ohniště a dřevěné posezení.

Majitelé jsou moc milí lidé. Místo je klidné a hezké. V okolí (asi 1,5km) je malá samoobsluha, kde koupíte vše. O něco blíže je pěkná stylová restaurace.

Televize sice hrála, ale obraz byl k nekoukání. Takže pokud chcete vidět třeba předpověď počasí, zbývá internet, nebo televize ve společenské místnosti.
Matraci v posteli bych vyměnil. Jinak nemám co vytknout
.

Sluneční apartmán

Číst 495 krát
Ohodnotit tuto položku
čtvrtek, 15 červen 2017 11:41

Apartamenty Przy Dolinie Kościeliskiej

V den příjezdu sobota 8.10.2016, jsme ještě nebyli ani vybaleni a už bylo nutné zaplatit za celý pobyt. I když byla zaplacena záloha 300 pln. Ještě jsme neměli vyměněny peníze tak jsme je jeli do Zakopaného yměnit. Ještě týž den jsme volali paní, která nás ubytovávala, že si může přijít pro doplatek za objednané ubytování a ta nám řekla,že přijde v pondělí.  Bohužel v pondělí jsem byla z pracovních důvodů odvolána z dovolené, a tak jsem se chtěla dohodnout, že dopatím pobyt do středy 12.10 ( v tento den jsem už musela být na 10 hod v práci a znamenalo to pro mně z ubytování odjíždět nejpozději v 5 hod. Ráno). To jsme, ale narazili na neochotu paní majitelky apartmánu řešit vzniklou situaci . Svým jednáním nás tak znechutila, že jsme odjeli ještě v pondělí v 19 hod. večer s doplatkem dalších 150 pln. Tak že 2 noci po velkém dohadování za 450 plz. Ubytování oravdu krásné, ale nedoporučuji !!! Cestujeme často, ale s takovým přístupem jsme se ještě nikdy nesetkali. Litujeme, že jsme toto napohled i ve skutečnosti krásné ubytování navštívili. A pro informaci. V ložnici nesvítilo světlo, pouze na nočním stolku klouzaly pastové lampičky, které tedy svítily. Vlednici jsou urvané dvířka od mražáčku podložené papírkem, které při otevření lednice pokaždé vypadnou, proto je nutné odložit je do lednice nebo mimo ni a rovněž když se zavíráte ve sprchovacím koutu tak vám dveře z levé strany taky vypadnou. Tyto maličkosti se dají omluvit, ale přístup majitele apartmánu bohužel ne.

Ráda bych poděkovala servisu booking o snahu pomoci a radou při řešení vzniklého problému s paní majitelkou. Dle informací pracovníka booking,který s námi komunikoval mu paní majitelka nezveda ani jeden telefon ze dvou volaných tel. čísel. I když my jsme s ní tel. hovořili. O Apartmán se stará pracovnice, která je naopak velice příjemná a milá.

 
 
 
Číst 424 krát
Ohodnotit tuto položku
Označeno v:

Dolina pěti jezer (Dolina Pieciu Stawow Polskich) se řadí k těm z nejnavštěvovanějších míst ve Vysokých Tatrách. Od Zakopaného je co by kamenem dohodil a navíc dobře dostupná, alespoň část ve které se nachází Morskie Oko a Czarny Staw pod Rysami. Její druhá část s vodopádem Silawa, jezery Prziedni Staw Polski, Wielki Staw Polski a Czarny Staw Polski je již hůře dostupná. Na internetu naleznete různé hodnocení obtížnosti. Jestli někdo uvádí, že je obtížnost lehká, tak buď vědomě lže, byl jen u Morského oka, nebo je to borec co vylezl na střechu světa bez kyslíkové masky nejmíň10x... K pravdě je nejblíže web tatry.sk, který uvádí střední obtížnost trasy. Já ji taky (vzhledem k tomu, že se u turistických trás uvádí dělení do tří stupnů obtížnosti) hodnotím tím středním. 

Potkali jsme cestou rodinku s malými dětmi (starší klučina tak kolem 10-ti, holčička pak kolem 6-sti). Paní v kleče na kolenou, opírajíce se o lokty a stěží popadajíce dech, hrozicí manželovi rozvodem od stolu a lože za jeho výběr "výletu". Druhou skupinku mužů, ve které chlap snad o 20 let mladší než já, byl na konci sil už v polovině stoupání úbočím od Morského Oka na hřbet Opaloneho Wierchu. (Chlapi se zřejmě solidárně vrátili k Morskému Oku, protože jsme již neviděli ani jednoho z nich).
To "rodinka" byla statečnější (smekám před tou paní), jelikož jsme je ještě zahlédli ze hřbetu Niedźwiedź procházet sněhové pole ve žlabu mezi Opalonym Wierchem a Niedźwiedźem. A pak jak dorazili k Prziednemu Stawu Polskemu. Odtud pro ně už nebylo návratu. Měli jen dvě možnosti tou první, chodník kolem vodopádu Siklawa, tou druhou vrtulník HS... jiná možnost nebyla. Jestli paní slezla kolem Siklawice tak se před ní skláním. A myslím to úpřimně. Sám jsem před tímto výšlapem hledal informace o trase, ale nenašel žádnou objektivní (hodnotím je poté, co jsem to sám prošel). 

 Pár informací 
Dolina Pieciu Stawow Polskich sbírá vodu z hřebenu tvořícého státní hranici mezi Slovenskem a Polskem se štíty Rysy, Mengusovský štít, Čubrina, Hrubý štít, Kotolnica a Hladký štít. Voda se pak zadržuje právě v pěti jezerech (odtud název Dolina Pieciu Stawow Polskich). Potoky a bystryny pak vtékají do říčky Biela Voda.

Schronisko Pięciu Stawach je v provozu celoročně.

Siklawa
 Voda z jezer Prziedni Staw Polski, Wielki Staw Polski a Czarny Staw přepadáva přes práh Stawiarski a vytváří největší vodopád o výšce cca 70m. V době tání sněhu je poměrně hojně zásobený vodou.

Przedni Staw Polski
je pleso, kolem kterého prochází modrá Tz. spojující Morskie Oko s dalšími třemi jezery v Dolinie Pieciu Stawów. Hladina jezera je ve výšce 1668m.n.m. Jezero dosahuje hloubky 34,6m. Nemá vlastní odtok, a tak přes Maly Staw Polski doplňuje vodou Wielki Staw Polski.

Wielki Staw Polski 

je nejdelším (asi 1km dlouhým) a nehlubším (asi 80m) tatranským jezerem a co do hloubky druhým nejhlubším jezerem v Polsku. 

Zadni Staw je nejvýše položeným jezerem v Polsku (1890m.n.m.)

Morskie Oko
je největším jezerem v Tatrách má rozlohu 34,93 ha a maximální hloubku 50,8 m. Nejstarší zprávy o Morském Oku pocházejí z roku 1575. Turisticky významným se stalo už v 19. století a první chata zde byla postavena v roce 1836. (zdroj wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Morskie_Oko tam naleznete další informace z historie.)
Pleso je ledovcového původu, leží v dolině Rybího potoka, obklopené mohutnými štíty. Díky cestě je dobře dostupné i pro kočárky, cyklisté však mají zákaz (chvála bohu...)

Czarny Staw pod Rysami 
leží nad Morským Okem ve výšce 1579m.n.m. Dosahuje hloubky 76m a je tak druhým nejhlubším jezerem v Tatrách. Jezero má kulatý tvar a je uzavřené výraznou skalní hradbou vytvořenou ledovcem. Nad jeho hladinou se pne vrchol Mengusovské Kazatelnice. V roce 1836 byl na severozápadním břehu postaven kříž odlitý z tatranského železa.

Wodogrzmoty Mickiewicza
Vodopády se skládají ze tří větších kaskád a dvoch menších. Výška se pohybuje od 3 do 10m. Nacházejí se na potoku Roztoka, hned vedle asfaltové silnice, a tak jsou dobře dostupné (první část). 

Info o trase (aby jste měli představu o tom co Vás čeká)
Vlastní trasa okruhu začíná na parkovišti Palenica Bialczańska. Z placeného parkoviště je možno se vyvézt koňským zápřahem až k rychlému občerstvení pod Morským Okem. Vřele doporučuji využít tuto možnost. Pěšky jsme šli z parkoviště k Morskému Oku loni na podzima cesta je strašně nezáživná. Jdete pořád asfaltkou, prakticky nulové výhledy. Jediné co stojí za pozornost jsou Wodogrzmoty Mickiewicza. Jde vlastně o tři kaskádovité vodopády. První je vidět hned z cesty.
Koníky vám ušetří poměrně dost času a hlavně nudnou cestu. Od rychlého občerstvení pokračuje dál kamenita dobře schůdná cesta až k chatě u Morského Oka. I když není hlavní sezóna je zde lidí jak...

Od Morského oka se vine úbočím hřbetu Opalony Wierch modrá turistická značka. Chodník je hodně strmý, překonáváme vysoké sklalné stupně. Na několika místech je potřeba pomáhat si rukama. Doporučuji kavalitní obuv a dobré turistické hole.

Po vystoupání na vybíhající hřbet Opaloneho Wierchu následuje náročný sestup do žlabu, ve kterém jsou ještě zbytky sněhu (začátek června) a následný strmý výstup na druhý výběžek Opaloneho Wierchu. Pak se zase prudce sestupuje k chatě u Przedniho Stawu Polskeho. Zde je opět možnost se občerstvit. 

Od chaty vedou dvě značky, modrá Tz pokračuje dále kolem jezera k rozcestí se zelenou a černá (ta vede úbočím a prý je náročnější, vyhýbá se vodopádu Siklawica, dole se pak připojuje k zelené). Pokud chcete jít kolem vodopádu, musíte po modré a na rozcestí odbočit vpravo na zelenou. Sestup kolem vodopádu je skutečně hodně strmý, skály jsou mokré a kluzké, zbytky sněhu, ještě více stěžují sestup. Buďte maximálně opatrni. V dolní části je pak už cesta celkem pohodová a spíše lehká. Vyjdete zpět na asfaltovou silnici u Vodopádu Mickiewicze. Pak je to už jen kousek na parkoviště do výchozího bodu.

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy: 24,9km (z toho cca 7km "koňmo")
 • Doba cesty (čistý čas chůze): 7h 41min
 • Doba zastávek: 1h 38min
 • Průměrná rychlost pohybu: 3,23km/h
 • Max. nadmořská výška: 1743m.n.m.
 • Výstup: 946m

Profil trasy
siklawa

GPX ke stažení

Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Siklawa-Dolina pěti jezer OBLÍBENÉ
(1 hlas)
Datum 2017-06-12 Velikost souboru 932.67 KB Stáhnout 284 Stáhnout


Galerie

Číst 945 krát
Ohodnotit tuto položku
čtvrtek, 02 březen 2017 07:56

Schrammstein

v Venku

Na pravém břehu Labe, u obce Ostrau, se na východní stranu od městečka Bad Schandau rozkládá mohutná skalní hradba. Spolu se skalním masívem Bastei se řadí k jedněm z nejpěknějších vyhlídek v německé části regionu Labské pískovce. Skalní vrchol ohrazuje zábradlí. Konec vyhlídky je opatřen lavičkou, ale jen těžko zde posedíte. Pískovcové skály jsou vyhledávaným místem a tak je zde poměrně velký nával lidí. Nic méně stojí za návštěvu, z vrcholu Schrammsteine se vám otevře nádherná kruhová vyhlídka na skalní věže Hoher Torstein.

 

Info o trase (aby jste měli představu o tom co Vás čeká)
K absolvování je potřeba trochu lepší fyzická kondice, na trase vás totiž čeká značné převýšení. Po cestě budete přelézat žebříky a absolvovat výstupy a sestupy po schodech. Některé části turistické cesty jsou zabezpečeny lany. Jako výchozí bod jsme zvolili lesní parkoviště (bývá obsazeno, je potřeba přijet brzo ráno) a trochu netradičně nejdeme po červené (jako všichni), ale jdeme kousek do kopce po silnici. Za autobusovou zastávkou odbočuje vlevo do lesa asfaltová silnice s fialovou tz. vydáváme se po ní (jestli se vydáte v našich šlépějích musíte dávat pozor na značení, a stáhněte si pro jistotu trasu do navigace. Jdeme totiž pěšinami a po černé značce pro horolezce tj. mimo turisticky značený chodník.).  Zhruba asi po 250m, po pravé straně je pěšina do lesa a skal. Chodník je opatřen černou značkou, značení není husté, tak je potřeba pozorně sledovat cestičku. Náročnější orientaci však bohatě vynahradí skalní útvary a naprostá absence jakýchkoli lidí. Jen ke konci vidíme na skále Falkenstein horolezce.

Procházíme kolem skalních věží a pomalu se blížíme k červeně značené turistické trase vedoucí z parkoviště. Pak již pokračujeme jen po značených chodnících. K autu se můžete vrátit několika cestami, my jsme vybrali sestup po zelené na lesní cestu značenu žlutou barvou a nabrali směr parkoviště.

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy: 8,4km
 • Doba cesty (čistý čas chůze): 2h
 • Doba zastávek: 1h 20min.
 • Průměrná rychlost pohybu: 4km/h
 • Max. nadmořská výška: 423m.n.m.
 • Výstup: 291m

Profil trasy

GPX ke stažení

Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Schrammstein OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2016-10-21 Velikost souboru 371.24 KB Stáhnout 297 Stáhnout

Pár informací 

Schrammsteine jsou podlouhlá, vysoce rozpukaná skalní skupina v Labských pískovcích. Na severu jsou ohraničeny údolím Kirnitzschtal a stolovou horou Hohe Lieba, na jihu údolím Laba a na východě skalním útvarem Affenstene. Vrcholy skalního řetězce mají nadmořskou výšku nad 400 m a nejvyšší vrchol (Schrammsteinaussicht - 417 m) je zpřístupněn ocelovými schody.

Na Vordere Torsteinu byl ve středověku hrad vybudován skalní hrad Schramensteyn. Hrad sloužil pro panství Wildenstein jako pozorovatelna do údolí Labe. Spolu s panstvím v roce 1451 přešel skalní hrad do majetku saských kurfiřtů. V roce 1456 byl skalní hrad v rozvalinách. 1993 objevili horolezci na Vorderer Torsteinu pozůstatky hradu v podobě zbytků krbu, uhlíků, šipky a keramických střepů.

Samostatně stojící skalní věže Falkenstein s výškou 381,2 m nad mořem a Hohe Torstein s výškou 425 m nad mořem jsou nejznámějšími vrcholky celého řetězce Schrammsteine.

Schrammsteine jsou velmi populární turistickou destinací; zejména Schrammsteineaussicht a Gratweg se těší velké oblibě. Turisté a horolezci zde najdou skalní masiv, který se vyznačuje řadou různě náročných turistických stezek a horolezeckých výstupů.

Galerie

Číst 957 krát
Ohodnotit tuto položku
pátek, 13 leden 2017 07:52

Pulčínsky ledopád

v Doma

 Odlehlé údolí v Pulčínských skalách na Vsetínsku zdobí ledopád, díky současnému počasí je největší za posledních několik let. Radost mají nejen turisté, ale také vědci. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.

Pulčínské skály patří k největším skalním městům moravské části Karpat. Tvoří je skalní stěny a kamenné moře. V zimním období se v kaňonu Ancona, který tak kdysi nazvali trampové, tvoří několikametrové ledové rampouchy. Vede k nim dva a půl kilometru dlouhá značená stezka, která není příliš náročná. Komplikovat ji může snad jen velký mráz, v posledních dnech přes deset stupňů pod nulou. Vynaloženou energii ale příroda mnohonásobně vrátí.

Mrazy si letos daly záležet. Díky nim pískovcové skalní římsy v kaňonu Ancona pokryly desítky ledopádů. Největšímu místní říkají Kudrnatý a nyní je největší za poslední léta. Ledopády mají okrovou až karamelovou barvu. Namísto oxidů železa vědci našli v ledu sněžné řasy. Čím náročnější klimatické podmínky, tím se jim daří lépe a led barví o to intenzivněji. „Mají pigmenty, tak jako na podzim se barví listí, tak tyto sněžné řasy obsahují barviva,“ vysvětluje Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu AV ČR.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Pro přístup k ledopádům existuje výjimka a značená cesta je turistům k dispozici až do konce března. „ Turisté musejí jít k ledopádům značenou cestou a stejnou cestou se vrátit zpět,“ vysvětluje Jaromír Navrátil z Asociace strážců přírody ČR.

Ledopádů je v oblasti víc, strážci přírody ale lokality tají. Kvůli zachování rovnováhy v přírodě i nebezpečným přístupovým cestám. 

Pár informací 
Vlastní zkušenost: podlehl jsem reklamě a vyrazil i s manželkou. Nestojí to za to. Ledopád (jsou celkem 2) je v maličké roklince asi cca 30m2 velké. Všude se tísní spousta lidí. Při naši návštěvě to bylo jako procesí na nějaké zjevení. Dav směrem tam, dav směrem zpět. A samotný ledopád nestojí za projetý benzín. Samozřejmě je to můj názor, nevnucuji jej nikomu.

Doporučuji navštívit trampskou hospodu přímo u parkoviště "U Vilíka". Točená Kofola, knedlík, se zelím a pečený bůček za lidových 83kč, moc chutný. Asi nejlepší zážitek z celého výletu :-))))

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Trasa je naprosto pohodová. Terén mírně zvlněný, nenáročný.

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy: 5,1km
 • Doba cesty (čistý čas chůze): 1h 28min
 • Doba zastávek: 26min.
 • Průměrná rychlost pohybu: 3,5km/h
 • Max. nadmořská výška: 757m.n.m.
 • Výstup: 135m

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

GalerieČíst 819 krát
Ohodnotit tuto položku
úterý, 08 listopad 2016 09:30

Morské Oko

v Venku

Ve stínu horský velikánů, v nadmořské výšce 1405m, tíško dřímá nejznámější a snad i nejnavštěvovanější pleso - Morské Oko. Svou rozlohou 34,93ha a maximální hloubku 50,8m je největším jezerem v Tatrách. Nejstarší zmínky o jeho existenci sahají do roku 1575. Turisticky významným se stalo už v 19. století a první chata zde byla postavena v roce 1836. 

Pár informací 

Od poklidné hladiny plesa můžete pozorovat štíty Mengusovké, Nižný a Vyšný Žabí štít, Rysy, které jsou nejvyšším vrcholem polských Tater. Na jižní břehu jezera je postavená horská chata nesoucí jméno horského vůdce Stanislawa Staszicova. Ten se věnoval zkoumání plesa.  Od chaty vedou turistické stezky na Rysy, do sedla pod Hrubým štítem a k vodopádu Siklawa (http://www.ibaset.cz/index.php/venku/item/84-siklawa).

Wodogrzmoty Mickiewicza
Vodopády se skládají ze tří větších kaskád a dvoch menších. Výška se pohybuje od 3 do 10m. Nacházejí se na potoku Roztoka, hned vedle asfaltové silnice, a tak jsou dobře dostupné (první část).  

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Trasa začíná na parkovišti Palenica Bialcznaska a vede po asfaltové silnici. Ta končí asi 2km pod jezerem u "konečné" koňských povozů a dále k jezeru pokračuje štěrková cesta. Trasa je nenáročná a lze ji absolvovat i s dětským kočárkem (samozřejmě trošku lepší "kolečka" nejsou na škodu, bude se Vám po štěrku lépe tlačit). Můžete samozřejmě vyjet i koňským povozem. Cena je (2017) 50PLZ za osobu. My jsme ji prošli pěšky. Je v celku nezáživná. Poskytuje minimální výhledy na okolní štíty hor. Jediným zajímavým místem na trase jsou Wodogrzmoty Mickiewicza. 

 

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))
Trasu nepřikládám, považuji to vzhledem k charakteru cesty (asfalt) za zbytečné. Kdo by však přesto chtěl, může si stáhnout trasu z článku o vodopádu Siklawa, ke kterému jsme šli kolem Morského Oka. 

Galerie

Číst 606 krát
Ohodnotit tuto položku
úterý, 04 říjen 2016 12:50

Postojnska jama

v Venku

 Nemáme rádi davy turistu a raději, v potu tváře, se plazíme do kopců, ale jsou věci mezi nebem a zemí, které nelze ovlivnit. Moje levá noha se ze svého ochrnutí vzpamatovává jen pomalu, a tak vybíráme jako další cíl naši cesty návštěvu nejznámější a nejnavštěvovanější jeskyně ve Slovinsku - Postojnska jama.
Letní sezona ještě nezačala i tak je u jeskyně plno. Autobusy s návštěvníky všech kategorii, školní zájezdy... Vstupné je drahé jako červený pes, ale později musím uznat, že to stojí za to. Prošel jsem spoustu jeskyní, ale tahle patří mezi ty nejkrásnější. Nádherné obrovské podzemní prostory. Vysoké bohatě zdobené stropy. 

Četl různé názory na Pojnskou jamu. Češi kritizovali betonové chodníky a dopravu vláčkem. Má osobní zkušenost je naprosto opačná. Betonové chodníky jsou vlastně bezbarierovým přístupem. Díky ním mají možnost spatřit tuto nádheru na vlastní oči i imobilní návštěvníci a vláček? Ten vás jen převeze od vchodu asi 2km a ušetří cestu tunelem, kde téměř nic není k vidění. Takže naopak chválím za oboje.

U vstupu do jeskyně se dav lidí rozděluje do několika skupin podle jazyka výkladu. Vybíráme si průvodce ve Slovinštině, který se s nám hned pouští do řeči a celkem hezky mu jde Čeština. Delší dobu pobýval v našich krajích. Po několika minutové jízdě vláčkem vystupujeme a další prohlídku absolvujeme po vlastních. V jeskyni je zákaz focení s bleskem, tak všechny fotky jsem pořídil je v "přirozeném" osvětlení.  

Pár informací (snad užitečných)
Místo popisu je zde odkaz na oficiální stránky, kde naleznete vše podstatné. Je zbytečné cokoli více psát.

 http://www.postojnska-jama.eu

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy
 • Doba cesty (čistý čas chůze)
 • Max. nadmořská výška 
 • Výstup 

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))
V jeskyni není signál, takže nic ke stažení :-))))))

Galerie

Číst 1273 krát
Ohodnotit tuto položku
Označeno v:
úterý, 04 říjen 2016 12:49

Matajur

v Venku

 Na Italsko Slovinské hranici se vypíná, do výšky 1641m.n.m., dobře přístupný vrchol Matajur. Je nejvyšší horou Matajurského pohoří táhnoucího se státní hranicí na jiho-západ. Na jiho-západě navazuje na pohoří Kolovrat s nejvyšším vrchem Kuk (1243m.n.m.). Na severo-západě strmě padá do skalnaté soutěsky řeky Nadiže, která jej oddělila od pohoří Mija.

Od 1000 do 1250 m.n.m. je obklopen mírně skloněnými terasami. I když je Matajur porměrně hojně zalesněný, jeho vrchol tvořen horskými loukami a poskytuje tak nádhrený rozhled (samozřejmě nesmíte mít smůlu, tak jako my, a potýkat se s mlhou a deštěm). Ve směru na jih až jiho-západ nejdříve vidíme Beneškoslovenskege pohoří dále se pak rokládá Furlanská rovina až k Aquileii. Severním směrem se před námi otevře pohled do údolí soče, které se vzápětí zvedne v Júlské Alpy. V pravo (severo-východním směrem) se pne majestátný Krn na levé straně se pak táhne hřbet Stol. Západním směrem je poměrně blízko Mia, za ní Breginjskikot. V dálce pak vidíme hřeben Karnijskih Alp a vrcholky Dolomitů. Východním směrem se otvírá pohled na hřeben dolních Bohinjskih hor a jiho-východním směrem pohoří Kolovrat. (Zdroj: www.pespoti.si

Pár informací (snad užitečných)
Dom Matajur je otevřen v letní sezóně. Při naši návštěvě bylo zavřeno.
Rifugio Pelizzo - chata, zde je možno zaparkovat auto, občerstvit se. Blog s informacemi zde: Refugio

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Jestli se "přesouváte" autem, a musíte se vrátit do stejného výchozího bodu, je nejlepší začít výšlap z Italské strany pohoří. Auto můžete zanechat na parkovišti u horské chaty (hotelu) Rifugio Pelizzo. Značená trasa vede přímo z parkoviště a stoupá k vrcholu. Asi tak po 1,2km se můžete rozhodnout zda odbočíte vlevo směrem k domu na Matajure, nebo budete stoupat přímo ke kapličce Krista Spasitele. Má trasa vede k domu Matajur, od něj ke kapličkce a zpět dole na parkoviště.

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy: 4,7km
 • Doba cesty (čistý čas chůze): 1h 45min.
 • Max. nadmořská výška: 1633m.n.m.
 • Výstup: 309m 

Profil trasy
matajur

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Matajur OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2017-05-25 Velikost souboru 430.18 KB Stáhnout 286 Stáhnout


Galerie

Číst 617 krát
Ohodnotit tuto položku
Označeno v:
úterý, 04 říjen 2016 12:47

Velika korita Soče - Velké koryta Soče

v Venku

Snad nejkrásnější řeka Slovinska nabízí zejména vodákům úžasné zážitky. Plavba na raftu divokými soutěskami a hučícími peřejemi se nezapomenutelně vryje do vašich srdcí (snad ji taky někdy zažiji). Pěší turisté, ale taky nepřijdou zkrátka. Kolem blankytně modré řeky vede nejedna stezka. Ta nejznámější a značená pověstnými červenými "puntíky" je dlouhá 6,8km a začíná nedaleko Kal Koritnice - Spodnja postaja žičnice Golobar a končí v Soči.

Asi nejvyhledávanější část začíná těsně nad začátkem údolí Lepeny, kde Soča prorazila 750m dlouhy a poměrně úzký kaňon. Jeho hloubka samozřejmě závisí na výšce vodní hladiny a v době sucha dosahuje až 15-ti metrů. Při vysochých stavech vody, může být i zcela zaplaven. Je to jedna ze slovinských přírodních perel a rozhodně stojí tento krátký úsek projít. Jako východisko dobře poslouží parkoviště v dolině Lepeny vedle cesty (asi 200m od ústí Lepenice do Soči).

Pár informací (snad užitečných)
V údolí řeky Lepenice je podél břehu několik míst k zaparkování. Neplatí se žádný poplatek. Lehce je najdete. 
Rovněž tak může jet autem podél řeky Soče směrem na Trentu a zaparkovat kousek od mostu (GPS místa pro zaparkování N40°20'27,0'' E13°39'05,1'').

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Z parkoviště jděte zpět směrem k mostu. Řeka vás určitě uchvátí již tady, od mostu pokračujte podél levého břehu řeky (okružní turistická trasa však vede dále od koryt a přibližuje se jen na výběžcích na severní straně rokle). Z lávky je nádherný výhled na řeku. Ty zdatnější mohou projít neznačeným chodníkem, kolem úzkých průlomů řeky. Dávejte však pozor, je tady poměrně kluzko a nejsou zde žádné jistící prvky. Hrozí nebezpečí zklouznutí a pádu do zpěněné řeky. Nechci strašit, ale skutečně se můžete smrtelně zranit.
Trasa je pohodová, nejvíce času strávite "kocháním se rekou". 

Statistika z navigace:

 • Doba cesty (čistý čas chůze): 47min. 
 • Max. nadmořská výška: 486m.n.m.
 • Výstup: 39m

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Veliké koryta Soče OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2017-05-31 Velikost souboru 245.19 KB Stáhnout 326 Stáhnout

Galerie

Číst 1722 krát
Ohodnotit tuto položku
Označeno v:
úterý, 04 říjen 2016 12:46

Dům vzhůru nohama

v Venku

Ne, název článku špatně, jde skutečně o dům stojící na střeše, ve kterém je vše obráceně. Tenhle je postavený v Zakopaném a je zajímavým zážitkem jej navštívit.
Navíc je postavený zkoseně, všechno je tak jinak. Procházka v něm vyvolává zvláštní pocity, ovlivňuje centrum pro rovnováhu a celkové vnímání perspektivy. Procházíte po "stropě" a všechno "visí" z podlahy. Někdo může pociťovat závraty hlavy. 

Adresa: Aleja 3 Maja, Zakopané
Vstup: 9zl

Galerie

Číst 666 krát
Ohodnotit tuto položku
Označeno v:

Populární