Login

Zveřejněno v Venku

Góry Stolowe - Szczeliniec Wielki

čtvrtek, 31 říjen 2013 14:40 Napsal(a) 

Popis trasy: Trasa vede přímo z Karlowa a nelze ji minout. Začátek trasy tvoří dlážděná cesta, lemovaná stánky se suvenýry a občerstvením (cca 500m).

Zbylá část již vede národním parkem Wielki Szczeliniec a jde převážně o do skály vytesané schody, nebo uměle vytvořené schodiště. Malá část je tvořena dřevěnými přechody. První část trasy až po vyhlídkovou restauraci je bezplatná, za vstup do druhé části se platí (v době naši návštěvy to bylo 6 PLZ za osobu). Stojí za to zaplatit a pokračovat dál. Z vyhlídky u restaurace je nádherný výhled na chráněnou krajinnou oblast Broumovska. Od pokladny pak stezka pokračuje na nejvyšší bod – skalní plošinu poskytující téměř kruhový rozhled. Výhledy jsou následně vystřídány sestupem do chladných vlhkých roklí (Čertová kuchyně). Prochází se úzkými průrvami. Po výstupu z roklí vede stezka průlezy, které je nutno zdolávat „kačáky“, nebo po kolenou. Případný batoh musí ze zad dole. Tahle část se dá obejít, což doporučuji. Následují pak dvě poslední vyhlídkové místa skýtající pohled na opačnou stranu, do Karlowa a zbylou část Gór Stolowych.

 

Zajímavosti a postřehy: Góry Stołowe je rozlehlá oblast pískovcových skal mezi Krkonošemi a Bystřickými a Orlickými horami. Na české straně se jedná o Broumovskou Vrchovinu a spadá pod CHKO Broumovsko. NP Gór Stołowych je devatenáctým Národním parkem v pořadí, který byl vytvořen v roce 1993 ve snaze uchránit přírodní bohatství. Rozkládá se na území Středních Sudet v severozápadní části Kłodzka u hranic s Českou republikou. Góry Stołowe ukončují od severozápadu Kłodzkou kotlinu, táhnou se v délce 17km jihovýchodním směrem: od polsko-české hranice až do údolí Bystrzyce Dusznické v okolí Polanica Zdrój. Tvoří tak fragment rozlehlého (45km dlouhého) horského pásma, které se nachází na území Středních Sudet. Značná část severozápadního území se nachází v České republice, kde je nazývána Broumovskou vrchovinou. (zdroj: http://www.kudowazdroj.com/czeski/informator_park.htm )

Trasa ve formátu GPX:

Dostupné soubory:
Velký Sczcieliniec OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-23 Velikost souboru 390.21 KB Stáhnout 557 Stáhnout

Profil trasy

szczeliniec

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:43
Číst 1503 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární