Login

Zveřejněno v Venku

Vogel

úterý, 20 leden 2015 12:31 Napsal(a) 

Po dvou dnech konečně přestalo pršet, jen oblohou vichr prohání mračná. Bereme na záda batohy a vyrážíme na dnešní výšlap.

Cílem je Vogel. Jeho vrchol od mořské hladiny dělí slušných 1922m. Ve svižném tempu zdoláváme první dva km k lanovce, která nás vytáhne k hotelu Vogel. Je postaven na okraji náhorní planiny s několika lyžařskými sjezdovkami, v nadmořské výšce 1500m. Díky počasí a časné hodině jedeme v kabině pouze čtyři. Kromě nás ještě jeden pár. Nejsou zde dámy v lodičkách ani kočárky... Jejich čas přijde později. Vůbec se jim nedivím. Lanovka se rozjede a jak stoupa tak s každým metrem se nabízí hezčí a hezčí pohled. Bohinjské jezero sevřené podkovou příkrých hor se halí do nízké oblačno a jen tu a tam vykoukne jeho neskutečně modrá hladina. S rostoucí výškou se začínají v dálce objevovat další a další vrcholky hor. Po lehkém zhoupnutí kabina bezpečně zakotví v horní stanici a mi vystupujeme. Pořádně fouká. Naprosto rozumím těm, kteří (z jakýchkoli důvodu) se jenom vyvezou lanovkou nahoru, dají si "kafe", chvíli se jen tak poflakují a jedou zpět.   Za slunečného dne bych ani já neměl problém tady nahoře prosedět hodiny... 

Procházíme halou lanovky, zatím co naši spolucestující spěchají na další, tentokráte sedačkovou lanovku, mi se zastavujeme a děláme pár fotek. I tak máme štěstí a ještě ji stíháme. Doporučuji ji využít, ušetří to sice asi jenom 1km, ale je to lepší než jít po sjezdovce. Sesedáme pod vrcholem Orlova glova 1682m.n.m. V zimních měsících jezdí ještě další sedačková lanovka, která dopravuje lyžaře ještě výše. Tady už musíme zapojit nožičky a šplhat sjezdovkou... U horní stanice nacházíme maličký dolík, kde je alespoň trochu závětří, a tak vytahujeme svačinu... Po kratičké pauze pokračujeme asi 200m dlouhým strmím sestupem pod vrchol Šija (1880m.n.m.). Celý vrchol za zahalen v mracích, naši spolucestující z lanovky provedli pokus o výstup vrchol, ale vzdali to. Viditelnost byla pár metrů, a tak i my měníme původní plán a vrchol Šija zůstane nezdolán.  Zatím co "spolucestující" se u rozcestníku, který je pod vrcholem Šija, vydávají vlevo směrem k Rodici, my jdeme vpravo do sedla Vratca. Je to škoda, od vrcholu nás dělilo (od rozcestníku) jen nějakých možná 200m a výškový rozdíl něco kolem 80m. Hory však ukázali, co umí, zatím co viditelnost všemi směry byla výborná a bylo vidět až vzdálený Triglav, stačilo vystoupat 20m směrem na Šiju a ztratili jste se v husté oblačnosti.

Čeká nás na střídačku několik prudkých sestupů a výstupu zajištěných lanami, ale pohodová chůze po vrstevnici. Když kouknete do mapy, zjistíte, že sedlo Vratce odděluje od sebe oba vrcholy Vogel a Šiju. V sedle Vratce profukuje tak silný vítr, že je problém udržet se na nohou. Holčina z dvojice turistů jdoucích před námi musela doslova kleknout, aby ji nesfouklo do srázu. Nás přemohli obavy, nechceme riskovat, stačí ztratit pod nárazem větru rovnováhu a před hlubokým pádem vás nic nezachrání. Nic nestojí za v lepším případě zmrzačení. Tak se raději vracíme. 

Scházíme na planinu Zadnij Vogel. Z planiny vede cesta zpět k hotelu Vogel a na lanovku. My se chceme sejít pěšky a tak pokračujeme po cestě vlevo. Po cestě však spolehlivě ztrácíme značku. Svorně nadáváme na hrozné značení zdejších turistických cest (ne naposled). Tak přichází ke slovu navigace a turistická mapa. Naštěstí ta odporná kamenitá a neskutečně prudká cesta vede k Bohinjskému jezeru. Nechceme se vracet, a tak místo plahočení do kopce volíme plahočení z kopce.

Náhorní planina s hotelem u horní stanice lanovky je v zimních měsících skvělým místem pro lyžovačku. Díky několika sjezdovkám, sedačkovým lanovkám a vlekům si zimní radovánky užijete skutečně naplno. Naopak v letních měsících planina poslouží i méně zdatným pro lehce náročné aktivity. Potkali jsme pejskaře se svými kamarády jen tak se poflakovat po cestách kolem sjezdovek. 

Trasa ve formátu gpx pro stažení

Dostupné soubory:
Pod Vogel OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-26 Velikost souboru 1.15 MB Stáhnout 752 Stáhnout

Galerie

Naposledy změněno pondělí, 26 leden 2015 17:22
Číst 4142 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární