Login

Zveřejněno v Venku

Vodopád Savica Doporučený

úterý, 27 leden 2015 10:52 Napsal(a) 

V sevření Jagrove skály (1516m.n.m,), Vrh Koritu (1664m.n.m.) ze západní strany a masívu Rigelj s Vrcholem Vrtec (1811m.n.m.) ze severní strany, najdeme Lopučniškou dolinu. Její uzavření masivem Komarča dalo vzniknout jednomu z Triglavských jezer, Černému jezeru (Černo jezero). Přirozený odtok vody z jezera není možný, a tak si voda našla cestu samotným masívem. V nadmořské výšce 971m.n.m. pak prorazila skálu, vytryskla na povrch a jako vodopád se řítí do údolí. Vodopád Savica je tvořen dvěma částmi, v tom vyšším padá voda do hloubky 78m a v tom nižším 25m. Vytváří tak jakési písmeno A.

Galerie

Mohlo by Vás zajímat

GPX trasa ke stažení

Naše trasa vede přímo z apartmánu Savica v Ukanci, kde jsme ubytováni, až k vodopádu. Červená turistická značka (ve Slovinsku jsou všechny trasy značeny červeně. Malá červená tečka v bílém kruhu se skutečně hledá těžko a hlavně v horách není vůbec těžké ji ztratit...) vede v tu mírném, jinde ostřejším stoupání, lesní cestou. Tak zhruba po 3km přicházíme na parkoviště, které je pod vodopádem. Zde je několik restaurací a informační centrum. Od Koči pri Savici stoupá cesta dál až k samotnému vstupu s pokladnou. Odtud je to ještě asi 1km. Chodník poměrně prudce stoupá, je udržovaný a kolem se nachází spousta odpočinkových míst. Tato část je celá uzpůsobená "zájezdovým typům", jednoduše na parkovišti vystoupíte z autobusu a v sandálkách si dojdete až k vodopádu. Dovolím si říct, že výstup zvládnete snad v každém věku. U samotného vodopádu je vyhlídková plošina s přístřeškem. Po schodech se dá sejít trochu blíže k vodní hladině, ale přístup k vodě je uzavřen zamčenou brankou. 

Byl jsem tak trochu zklamaný, očekával jsem přístup až k samotnému vodopádu. Vzhledem k poloze to, ale z bezpečnostních důvodů není možné, i když... Když se vydáte z parkoviště směrem k Černému jezeru, projdete most přes savici a asi po 50m u rozcestníku odbočíte vlevo do stoupání. Pak je třeba hlídat levou stranu. První odbočka vlevo vede do místa pod vodopád, tam kde voda dopadá, ale je třeba být značně opatrný. Kdysi byla trasa zajištěná lanem, nevím v jakém stavu to je teď, nešli jsme tam. Druhá odbočka vás přivede asi tak 2m nad "výtrysk" vody z podzemí. V tomhle místě "vyvěrá" vyšší větev vodopádu. Voda se pění a prudce padá dole. Je z tohoto místa omezený pohled do doliny Bohinjského jezera a vidíte i na vyhlídkovou plošinu u vodopádu. Je třeba dbát maximální opatrnosti, chybní krok a turisté na vyhlídkové plošině budou mít nezapomenutelný zážitek z toho jak se řítíte vodopádem na skaliská. Že to skončí smrtí je téměř jisté.

Pár fotek z místa nad vodopádem, kam se dostanete po neznačeném chodníčku. 

 

Od vodopádu Savica se vracíme stejnou cestou k našemu ubytování. Do večera daleko, a tak otázku co s načatým dnem řešíme jednoduše, okruhem kolem Bohinjského jezera. Chodník je značený a nenáročný. Většinou vede po vrstevnici úbočím masívu Komarča, s minimálními výstupy i sestupy. V době jarního tání sněhu stékající proudy vody vytvářejí kaskády a malé vodopády. V době naši návštěvy jsou však tyto koryta vyschlé. Lesní porost brání ve výhledech na jezero a jen tu a tam se rozestupuje. Ve Staré Fužině je břeh jezera upraven a louky slouží jako pláž. Jsou zde nejenom lavice se stoly, ale i mobilní WC. Všude je neskutečně čisto.

Mohlo by Vás zajímat

Bohinjské jezero leží v nadmořské výšce 525m. V nejhlubším místě dosahuje hloubky 45m, je 4,35km dlouhé a 1,25km široké čímž zabírá plochu 3,18km čtverečních. Za svůj vznik vděčí ledovci i tektonickému působení, je ledovcovo-tektonického původu. Když pomineme Cerknišské jezero, které je nestále, je Bohinjské jezero největším jezerem ve Slovinsku. Hlavním zdrojem napájejícím jezero je řeka Savica vytékající z Černého jezera. Je zajímavostí, že z Bohinjského jezera vytéká nejkratší řeka ve Slovinsku, a možná i na světě, Jezernice, která ani ne po 100m vtéká do Mostnice a jako Sáva Bohinjka pokračuje ve své pouti. Na severním okraji jezera se nachází větší množství krasových pramenů, nejznámější je Govic.

Ukanc - malá osada v horní (západní) části Bohinjského jezera. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1498. Obklopují ji vrcholy Komna, Pršivec a na jižní straně lyžařský areál Vogel. V osadě se nachází kemp a řada penzionů a privátního ubytování. Asi 1km od kempu je vzdálená dolní stanice kabinové lanovky stoupající k hotelu Vogel. Celý lyžařský komplex na horní planině je tak lehce dostupný.

Ribčev Laz - na východním břehu jezera Bohinj, u pramene Sava Bohinjka na morénovém náspu stojí gotický kostel s barokní zvonicí. První písemná zmínka je z roku 1464, kostel je však pravděpodobně starší. Spodní stěna byla vystavěna kolem svatyně, loď s románskými proporcemi byla dokončena kolem roku 1520 a gotický presbytář pak vznikl kolem roku 1400. Nakonec v 18. století přibila zvonice. Na zdech kostela můžete obdivovat zbytky fresek s výjevy ze života Jana Křtitele od Jernej z Loka. Před vchodem je velký malovaný obraz sv. Krištofa, dívajícího se směrem k obci a mostu.

Fresky v interiery jsou v několika vrstvách a pocházejí z různých časových období. Nejstarší vrstva je z počátku 14. století, dílo vytvořil neznámí mistr a zachycuje postavu Jana Evangelisty se šálkem jedu před Aristodemusem. V presbytáři se nachází obrazy od mistra Bohinj presbytáře. V mezižebří klenby kolem svorníků s Kristem vymaloval anděly se stužkami, symboly evangelistů a svatých. V lodi pak Mistr ztvárnil bolestnou legendu o Jákobovi, někdy kolem roku 1520. V přibližně stejnou dobu namaloval spodní pás presbytáře Jernej z Loka. V kostele jsou tři dřevěné oltáře z různých období 17.-tého století. Pocházejí od různých řezbářů. Gotický oltář z kostela je vystaven v Národní galerii v Lublani. 

Klíč od kostela se nachází v turistické kanceláři. V důsledku probíhajících restaurátorských prací nejsou prohlídky možné (2014), doporučuji ověřit v turistické kanceláři.

Trasa z navigace ve formátu GPX.

Dostupné soubory:
Vodopád Savica-Bohinjsko jezero OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-01-26 Velikost souboru 765.95 KB Stáhnout 715 Stáhnout

 

Galerie

Naposledy změněno čtvrtek, 26 únor 2015 09:11
Číst 4818 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v
Více z této kategorie: « Vogel Výstup na Krn »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární