Login

Zveřejněno v Venku

Vodopád Kozjak - Slap Kozjak

středa, 05 srpen 2015 14:21 Napsal(a) 
Kozjak Kozjak

 Počasí se rozhodlo, že vrcholky hor nechá opět ukryté v mracích. Je zamračené, "visí tomu nohy". Nemá cenu v tomhle počasí stoupat do výšin za dalekými rozhledy, a tak volíme náhradní plán. Jdeme omrknout vodopád Kozjak. Nenáročná trasa začíná u kamenného mostu. Napoleonův most je z roku 1895. Chodník vede proti proudu řeky Soči, tu a tam se otevřou výhledy do kaňonu, který si vodní tok za tisíciletí vyhloubil. Řeka je skvělým místem pro rafting. Ostatně když jedete autem proti proudu, z Kobaridu směrem na Bovec a Trentu, potkáte nespočet nástupních míst, která jsou určena právě pro vodáky. Cestou ke Kozjaku vidíme i několik jeskyní, které zde zůstali po první světové válce. Zhruba po dvou kilometrech začíná chodník stoupat proti proudu říčky Kozjak. Klikatí se ve stínů stromů a je zde i několik míst určených k odpočinku (stůl, lavice). Závěrečná část vede přímo korytem potoka a nakonec jdete po dřevěném chodníku upevněném na skále ve výšce asi 2m na potokem. Po ostrém ohybu se ocitnete v místnosti, které jakoby scházel strop. Prostor je sevřen ze všech stran skalním masivem, ze kterého se na protější straně řítí voda. Panuje zde tma a chlad. V horkých letních dnech zde musí být úžasně. Vodopád je skutečně moc hezký, rozhodně se mi více líbil než vodopád Savica, u kterého jsme byli loni.

Pár informací (snad užitečných)

Jako výchozí místo můžete zvolit placené parkoviště (automat) přímo naproti kempu, hned za Napoleonovým mostem. Nebo nechat auto u obchodu Planinka cca 100m po pravé straně před mostem (když přijíždíte z Kobaridu), zde je to zadarmo a můžete si rovnou i nakoupit. Ceny jsou zhruba na úrovni Mercatoru.

Jestli budete fotit, rozhodně doporučuji vzít si stativ.

Slap Veliký Kozjak je největší a také neznámější z vodopádů na potoce Kozjak. Říčka se vlévá do řeky Soče. Jako levostranný přítok pramenící pod vysokými hřebeny Oblega brda (1957m.n.m.) a Krčnice (2142m.n.m.). Vytváří ho několik menších potoků asi nejznámější je Muhrank, který protéká přes Držniške Ravne.  Kozjak vyřezává soutěsky a padá přes šest vodopádů, z nichž nejznámější je Veliki Kozjak. Své snadné dostupnosti vděčí za to, že se stal jednou z největších atrakcí Kobaridu. Potok vyhloubil tmavou jeskyni, které se zřítil strop. Na dne je nádherně čistá modro-zelená laguna, napájená vodou z 15-ti metrů vysokého vodopádu.První čtyři vodopády jsou těžko přístupné a nevedou k nim značené stezky.

Info o trase (doufám, že pomůžou k představě o tom, co Vás čeká)

Nečekejte žádná překvapení, trasa je skutečně nenáročná, vhodná i pro malé děti.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 5,9km
  • Doba cesty (čistý čas chůze): 1,5h. (vycházkové tempo)
  • Max. nadmořská výška: 262m.n.m.
  • Výstup: 112m

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Slap Kozjak - vodopád Kozjak OBLÍBENÉ
(1 hlas)

Datum 2015-08-05 Velikost souboru 224.1 KB Stáhnout 532 Stáhnout

Galerie

Naposledy změněno středa, 26 srpen 2015 15:34
Číst 2100 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární