Login

Zveřejněno v Venku

Izvir Tolminke a Cerkev Javorca

úterý, 09 únor 2016 15:12 Napsal(a) 
Pramen Tolminky Pramen Tolminky

V lůně vrcholů Mahavšček, Tolminski kuk v mokřadu planiny Pod Osojnico se poklidně rodí řeka Tolminka.

Vytváří ji hned několik nepojmenovaných pramenů jeden přítok Dobrenješčica. Hlavní pramen je vlastně mokřad přímo u chaty.

Po procházce Tolminskými koryty usedáme do auta a vydáváme se na další místo, které chceme v tento den navštívit, pramen řeky Tolminky a kostel Javorca. Po příjezdu do místní části Zatolmin - Ravne  se dostáváme do místa, kde se už i tak, úzká silnice stáčí dál k posledním domům a naše cesta se ještě více zužuje a mění na lesní. Nejdříve váháme a zvažujeme nechat auto u malé kapličky. Moc se nám nechce pouštět cestou, na které se dvě auta nevyhnou. Příkré strmé a hluboké srázy tak trochu straší... Nakonec mě přesvědčila v další jízdě ještě 7km dlouhá nezáživná pouť lesní cestou, kterou bychom museli zdolat. Nebylo tak strašné, a musím konstatovat, že po několika denním ježdění, mi už žádná silnice nepřišla úzká :-))). Bude to asi tím, že zde  vládne přirozená ohleduplnost, když je třeba jeden zůstane stát, aby druhý projel, není problém kousek couvnout, zajet více do lesa, prostě řešení se vždy najde.

Od místa, kde jsme nechali auto silnička pokračuje dál až k salaši. Pak začíná tu mírný, tu příkřejší výstup po chodníku klikatícím se úbočím skalního masívu Osojnica, výstup otvírá výhledy směrem na údolí Tolminky a okolních vrcholů. Obcházíme vrchol Železje a vstupujeme na Planinu pod Osojnico. Samozřejmě jako na všech (asi) planinách i zde se pasou kravičky. Nikdo je nehlídá, dělá si každá co chce... :-))). Po pár metrech přicházíme k malé chatě na okraji mokřadu, ze kterého Tolminka vytéká. Zase drobně prší a tak se na chvíli ukrýváme pod střechu ke svačině.

Stejnou cestou se vracíme zpět. Jelikož si nemůžeme nechat ujít možnost převozu přes Tominku na lanovce poháněné vlastní silou, číháme na odbočku směřující na planinu Na Prodih. Povedlo se nám ji neminout, a tak scházíme k říčce a jezdíme přes řeku snad tisíc krát... Vracíme se pak k autu. Ještě neodjíždíme, ale stoupáme po panelové cestě asi 1 až 2km do poměrně prudkého kopce ke kostelu Javorca. Jestli Vás do těchto míst zavedou toulavé boty, nevynechejte tuto úžasnou památku. Nejsem milovníkem historie ani necestuji po památkách, ale tohle stojí za to, a přeji vám, aby jste měli hezké počasí a mohli si ji užít. Ne jako my v kapucích a s deštěm.

Pár informací 

Cerkev Javorca (kostel Javorca):
Vysoko nad korytem řeky Tolminka se zvedá dřevěná svatyně - kostel Sv. Ducha v Javorci. Zasvěcený je padlým Rakousko-uherským obráncům Tolminského bojiště na Sočské frontě (1915-1917). V roce 2007 byl zařazen mezi kulturní památky evropského významu. Patří k jedné ze zastávek podél historické stezky, která spojuje památky 1. světové války na území Horní Soče. Nad vchodem je nápis: "Tato památka byla postavena během války členy 3. horské brigády, bojové jednotky 15. sboru, na počest a památku svých druhů, kteří zde padli. Postavená v období od 1. března do 1. listopadu 1916." 

Budovu navrhl vídeňský malíř a divadelní scénograf Remigius Geyling. Stavbu vedl maďarský poručík Géza Jablonszky. Kostel postavili zruční vojáci. Spodní část a stěny jsou z kamene, zatím co vrchní část je z modřínů.
Z terasy před kostelem je úžasný pohled na masívy Tolminsko-Bohinjskych hor. Nad vchodem je zvonice se slunečními hodinami, císařský erb. Exteriér je také zdoben erby 20 provincií, které tvořili Rakousko-Uhersko.

Interiér kostela je tvořen dřevěnými deskami uspořádanými tak, aby tvořili stránky knihy popsané jmény padlých vojáků. 2564 záznamů je uspořádáno podle vojenské hierarchie. Vojáci položili své životy v okolních bitevních polích a pohřbeni jsou v Loče u Tolminu. (Číslo 2564 jsem našel na internetu, nevím nakolik je správné, na deskách je podle mě více záznamů a nakonec i správce, nebo průvodce, nám říkal, že jen čechoslováků v bojích padlo více jak 7000).

V kostele se platí vstupné je 2EUR, háže se do kasičky, takže může přispět i větší částkou stejně jako my, tento nádherný kostel si to zaslouží. Měli jsme štěstí, jelikož v době naši návštěvy měl být kostel ještě uzavřen, otvírá se na hlavní sezónu. Mimo sezónu jen o víkendech a svátcích. Klíč je, ale možno vyzvednout TIC Tolmin.

Zdroj:
Dolina Soče 
I feel Slovenia 

Info o trase (pro představu o tom co Vás čeká)
Úzkou lesní silničkou můžete zajet autem až na místo, které slouží jako parkoviště pro návštěvníky kostela. Nejde však o žádné parkoviště. Ušetříte tak cca 7km pěšky.

Trasa není nijak moc náročná, chodník se klikatí v přijatelném stoupání až k pramenu.

Ke kostelu vede panelová cesta, stoupání je poměrně prudké.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 13km
  • Doba cesty (čistý čas chůze) 3h. 25min.
  • Doba zastávek 1h 30min. 
  • Max. nadmořská výška 717m.n.m.
  • Výstup 523m

Profil trasy
pramen tolminky javorca

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Pramen Tolminky OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2016-02-10 Velikost souboru 533.68 KB Stáhnout 470 Stáhnout


Galerie

Naposledy změněno pátek, 21 říjen 2016 07:54
Číst 1373 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární