Login

Zveřejněno v Venku

Tolminska korita

středa, 26 srpen 2015 15:34 Napsal(a) 

 Řeka Tolminka pramenící v mokřadech planiny Planina pod Osojnico, si na své pouti k městu Tolmin proráží cestu skalními masívy pohoří Zagrebenom, Na Školju, aby vytvořila snad několik kilometrů dlouhý průlom. Přístupná je pouze jeho dolní část na soutoku Tolminky a Zadlaščice, vzdáleném co by kamenem dohodil od městečka Zatolmin. Tolminska korita patří k přírodním památkám Slovinska a řadí se k nejatraktivnějším místům Tolminského regionu. Samotná turistická trasa skýtá pohled do kaňonu s křišťálově čistou vodou jak ze spodní tak i horní částí.

Svou dobrou dostupností lákají množství turistů všech věkových kategorií. Jestli jako způsob dopravy zvolíte auto přijedete na parkoviště vzdálené jen pár metrů od samotného vstupu. Soutěsky jsou přístupny dvěma způsoby. Můžete "vyšlápnout" pár set metrů po asfaltové silnici projít přes Hudičev most (horní vstup), nebo jít kolem pokladny a chodníkem přímo do kaňonu (dolní vstup). Na doporučení paní v pokladně volíme druhou možnost, procházíme pěkným chodníkem k soutoku obou řek. Za krátko procházíme přes malý most a vstupujeme do úzkých tmavých roklin Tolminky. Skalní stěny dosahují výšky až 60m. Procházíme tunely až na konec chodníku kde je termální pramen. Jeho teplota se celoročně pohybuje kolem 21°C.  Zpět se vracíme stejnou cestou až k můstku a pokračujeme až k soutoku obou řek. Pouštíme se vlevo po proudu Zadlaščice. Stezka vede vysoko nad roklí, v její úzké části je zaklíněná obří trojúhelníková skála nazývaná Medvědí hlava. Můžete si ji prohlédnout z panoramatické vyhlídkové plošiny.  Vracíme se opět stejnou trasou k místu kde se cesta rozděluje. Stoupáme vpravo do kopce, a ze soutěsek vyjdeme u horního vstupu na "asfaltku". Kousek doprava po silnici je Danteho jeskyně, ve které byl Dante Alighieri údajně inspirován k napsání Božské  komedie. Jeskyňáři prozkoumali asi kilometr jeskyně, ale bez průvodce je možno se dostat jen ke vchodu. Sestupujeme po okraji vozovky přes Hudičev most zpět na parkoviště. 

Pár informací 
Termální pramen
V krátké horizontální jeskyni pod Ďáblovým mostem je termální  pramen s průměrnou teplotou mezi 18,8 a 20,8 ° C (teplota řeky Tolminka je 5-9 ° C).
Povrchová voda proniká do podzemí, kde ji ohřívá geotermální energie. Skrze pukliny a trhliny se pak prodírá na povrch. Takovéto výtrysky vody jsou v Julských Alpách poměrně vzácné.

Hudičev most - Ďáblův most
Nebo taky Čertův most (Ve Slovinsku je "čertův most" takové obecné pojmenování všech mostů vedoucích přes hluboké úzké soutěsky.) byl uveden do provozu v roce 1907 kanceláří starosty Tolminu. Postavili ji místní obyvatelé a most byl nejdříve dřevěný. Za italské vlády byl přestavěn na železný. V této době získal i své jméno, které se úžívá dodnes.

Soutok Tolminky a Zadlaščice
je nejníže položeným bodem Triglavského NP. Jak řeka Tolminka razí svou cestu vápencem vytváří divokou soutěsku s typickými spoji, které vypadají jako svislé hladké desky, hrnci a "klouby". Dále k východu Zadlščica vyřezává erozí hlubokou rokli. Je pro pstruhy mramorové jejich výskyt byl vážně ohrožen. Obě řeky pak v soutoku splývají a vytváří nejníže položený bod Triglavského NP 180m.n.m.. 

Medveďova glava
je název pro obrovsky balvan vklínění mezi stěny zadlaščicského kaňonu. Vznikl tak přirozený most. Díky vysoké vlhkosti a celoročnímu středomořskému klimatu se soutěska může pochlubit bohatou vegetací. Mechem bohatě porostlá skála už od pradávna probouzela v lidech představivost připomínajíce chlupatou medvědí hlavu.

Zadlaška jama - Danteho jeskyně
je pojmenována podle vesnice Zadlaz. Jeskynní komplex je dlouhý 1140m a hluboký 41m. Jsou v něm tři haly.  Vyhloubila jej voda tekoucí z ledovce Soča. Traduje se, že na počátku 14-tého století patriarcha Pagano della Torre hostil básníka Danteho v Tolminu. Společná návštěva jeskyně ho pak inspirovala k napsání Božské komedie.
Jeskyně byla prozkoumána a zmapována v roce 1922. Později byly vytesání schody a prohloubeny průchody. Tím se stala jeskyně přístupná pro návštěvníky. Plně byla prozkoumána a zmapována speleologickým klubem Tolmin v roce 1977. Zadlaška jama je jednou z nejobtížněji přístupných turistických jeskyní, proto ji je možno navštívit jen s průvodcem a patřičným vybavením.  

Vstupné 4EUR, doporučuji ověřit otvírací dobu. Třeba tady: Tolminska korita

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Trasa je nenáročná, krátká cca 2,5km. Čas je relativní, jde jen o to kolik ho chcete strávit v soutěskách.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy 4,5km
  • Doba  2h 15min.
  • Max. nadmořská výška 292m.n.m.
  • Výstup 131m

Profil trasy
tolminska korita

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Tolminske Korita OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2015-08-05 Velikost souboru 186.9 KB Stáhnout 401 Stáhnout

Galerie

Naposledy změněno středa, 19 říjen 2016 14:07
Číst 1358 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární