Login

Zveřejněno v Venku

Vršič - Slovinsko

úterý, 04 říjen 2016 12:24 Napsal(a) 

 Mezi Kranjskou Gorou a Trentou nalezneme nejvýše položený horský průsmyk ve Slovinsku. Přes sedlo Vršič (1611m.n.m.) se v serpentinách vine silnice spojující obě údolí. Je jich skutečně dost, ve směru od Trenty 50 a od Kranjske Gory 24. Z malého parkoviště na vrcholu stoupání je to jen kousek k Tičarjevu domu, kde se můžete občerstvit. Místo je za hezkého počasí jako stvořené k zastávce a relaxaci. 
Vršič je vhodným výchozím bodem pro výstup na vrcholy Mala Mojstrovka a Jalovec.  Především pro rodiny s dětmi je velmi populární nenáročná cesta s panoramatickými výhledy na vrchol Slemenova Spica.

Po štěrkové cestě kolem Tičarjeva domu stoupáme do mírného kopce směrem k Poštarske koči. Hned nad chatou je vyhlídkové místo vzdálené asi 100m. Dostanete se k němu velmi lehce, nejde přehlédnout chodníčky stoupající kolem koči do kopečka. Rozhled je hezký, vidíme okolní vrcholy, údolí Trenty. Někde v dálce se ukrývá V. Vršovec (1856m.n.m.) a V. Tičarica (1893m.n.m.). Když své oko zaměříte jihozápadním směrem spočine na několika dvoutisícovkách - Rob Velike Dnine 2234m.n.m., Travnik 2378m.n.m., Zadnja a Velika Majstrovka 2366m.n.m.. Málem na dosah ruky je na východ Prisojnik 2547m.n.m.

Pár informací 
Vršič je malý nenápadný "kopeček" nad průsmykem. Dobře a lehce dostupný.

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká) 
Celá trasa vede po nezpevněné, štěrkové cestě. Samotný Vršič (asi 200m od Poštarske koče) je dostupný poměrně strmím chodníkem. Jinak nenáročné. 
Sedlo je možné využít i jako výchozí místo pro výstup na Prisojnik. Jde, ale náročnou zajištěnou cestu (ferratami) vyžadující odpovídající výbavu.

Statistika z navigace: 

 • Celková délka trasy 3,9km
 • Doba cesty (čistý čas chůze) 1:10
 • Max. nadmořská výška 1741m.n.m.
 • Výstup 175m

Profil trasy
vrsic

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Vršič OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2016-10-21 Velikost souboru 356.63 KB Stáhnout 257 Stáhnout

Galerie

Naposledy změněno čtvrtek, 03 listopad 2016 08:25
Číst 1942 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Označeno v

1 komentář

 • pm napsal(a) pm
  středa, 20 červen 2018 22:24

  dobrý den, díky za dobrý web a super tipy na cíle. Prošli jsme s dětmi nad vodopád BOKA, jezero KRN i Slemenovu špicu. Všechno bylo nádherné. díky

  Odkaz Komentáře Nahlásit

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární