Login

Zveřejněno v Venku

Krasij Vrch

úterý, 04 říjen 2016 12:29 Napsal(a) 

 První den po příjezdu si za cíl svého výšlapu vybíráme vrch, ležící severozápadním směrem od našeho ubytování. Krasij vrh je dosažitelný pěšky přímo z apartmánu, my však využíváme možnost vyjet autem až na planinu Zaprikaj. Projíždíme planinu Zapleč, která je dostupná po asfaltové silnici, je na ní malé parkoviště a výchozí bod jak na Krasij vrh, tak i k vodopádu Cruk. Dál pokračuje štěrková cesta, výhodou je "vyšší" auto i když to s opatrností zvládne i klasika. Jako všude i zde se pasou kravičky, procházíme přímo přes zápraží "salaše" (vede tudy značená trasa) a stoupáme do úbočí pohoří Podkras směr rozcestí Volarnica. Chodník prochází zalesněným svahem a neustále stoupá. Bohužel poté co jsem ušel 3,5km pozoruji, že dál to prostě nedám. Nezvládl bych zpáteční cestu. Proto se vracíme zpět. Je mi z toho smutno, když vzpomenu, že minulý rok jsme snadno vyšlápli na Krn... Že i ve svých 52-letech jsem stíhal...

Loňský podzim, ale hodně zamíchal mými životními kartami. Jakoby nestačilo, že víc jak 10-let "žiji" s rakovinou, že pravidelně každý druhý rok dostávám chemoterapii, že jsem po třech transplantacích kostní dřeně, musela se nemoc propuknout v oblasti páteře. Ochrnula mi levá noha. Po ozařování a chemoterapii, jsem pomalu začal opět chodit. Naše letošní dovolená ve Slovinsku měla pro mě být vlastně rehabilitačním pobytem, a tak se tomu přizpůsobujeme. Snad příští rok to bude lepší a zase vylezeme na kafíčko do Gomiškova zavetišče na Krnu (nevím jak ho tam dělají, ale je výborné :-)))).

Pár informací (snad užitečných)
Krasij vrh
se nachází mezi Bovcem a Kobaridem na horském hřebenu Polovnik. Se svými 1768m.n.m je nejvyšším vrchem pohoří s výborným rozhledem do údolí Soče a okolí. Z jeho vrcholu je nelepší pohled na blízký Krn.

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Doporučuji autem vyjet až na planinu Zaprikaj. U brány na pastviny je místo tak pro tři auta. Štěrková cesta (asfalt je na planinu Zapleč) je v pohodě, ale sjízdnost dost závisí od počasí. Po vydatných deštích jsou na ni výmoly. Nic méně SUV to zvládne bez problému.
Z planiny jsou dobře dosažitelné vrcholy Krasij vrh, Veliki vrh, Lopatnik, Vrh Ruš, Debeljak. Trasa na Krasij vrh prochází přímo přes salaš, můžete si koupit sýr, občerstvit se. Místní lidé jsou velice milí a pohostinní. Výstup je méně náročný než z planiny Zapleč.  

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy
  • Doba cesty (čistý čas chůze)
  • Max. nadmořská výška 
  • Výstup 

Profil trasy
krasij vrh

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))


Galerie

Naposledy změněno úterý, 08 listopad 2016 12:27
Číst 751 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Více z této kategorie: « Bastei Vršič - Slovinsko »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární