Login

Zveřejněno v Venku

Velika korita Soče - Velké koryta Soče

úterý, 04 říjen 2016 12:47 Napsal(a) 

Snad nejkrásnější řeka Slovinska nabízí zejména vodákům úžasné zážitky. Plavba na raftu divokými soutěskami a hučícími peřejemi se nezapomenutelně vryje do vašich srdcí (snad ji taky někdy zažiji). Pěší turisté, ale taky nepřijdou zkrátka. Kolem blankytně modré řeky vede nejedna stezka. Ta nejznámější a značená pověstnými červenými "puntíky" je dlouhá 6,8km a začíná nedaleko Kal Koritnice - Spodnja postaja žičnice Golobar a končí v Soči.

Asi nejvyhledávanější část začíná těsně nad začátkem údolí Lepeny, kde Soča prorazila 750m dlouhy a poměrně úzký kaňon. Jeho hloubka samozřejmě závisí na výšce vodní hladiny a v době sucha dosahuje až 15-ti metrů. Při vysochých stavech vody, může být i zcela zaplaven. Je to jedna ze slovinských přírodních perel a rozhodně stojí tento krátký úsek projít. Jako východisko dobře poslouží parkoviště v dolině Lepeny vedle cesty (asi 200m od ústí Lepenice do Soči).

Pár informací (snad užitečných)
V údolí řeky Lepenice je podél břehu několik míst k zaparkování. Neplatí se žádný poplatek. Lehce je najdete. 
Rovněž tak může jet autem podél řeky Soče směrem na Trentu a zaparkovat kousek od mostu (GPS místa pro zaparkování N40°20'27,0'' E13°39'05,1'').

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Z parkoviště jděte zpět směrem k mostu. Řeka vás určitě uchvátí již tady, od mostu pokračujte podél levého břehu řeky (okružní turistická trasa však vede dále od koryt a přibližuje se jen na výběžcích na severní straně rokle). Z lávky je nádherný výhled na řeku. Ty zdatnější mohou projít neznačeným chodníkem, kolem úzkých průlomů řeky. Dávejte však pozor, je tady poměrně kluzko a nejsou zde žádné jistící prvky. Hrozí nebezpečí zklouznutí a pádu do zpěněné řeky. Nechci strašit, ale skutečně se můžete smrtelně zranit.
Trasa je pohodová, nejvíce času strávite "kocháním se rekou". 

Statistika z navigace:

  • Doba cesty (čistý čas chůze): 47min. 
  • Max. nadmořská výška: 486m.n.m.
  • Výstup: 39m

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Veliké koryta Soče OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2017-05-31 Velikost souboru 245.19 KB Stáhnout 326 Stáhnout

Galerie

Naposledy změněno středa, 31 květen 2017 14:39
Číst 1721 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v
Více z této kategorie: « Dům vzhůru nohama Matajur »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární