Login

Zveřejněno v Venku

Matajur

úterý, 04 říjen 2016 12:49 Napsal(a) 

 Na Italsko Slovinské hranici se vypíná, do výšky 1641m.n.m., dobře přístupný vrchol Matajur. Je nejvyšší horou Matajurského pohoří táhnoucího se státní hranicí na jiho-západ. Na jiho-západě navazuje na pohoří Kolovrat s nejvyšším vrchem Kuk (1243m.n.m.). Na severo-západě strmě padá do skalnaté soutěsky řeky Nadiže, která jej oddělila od pohoří Mija.

Od 1000 do 1250 m.n.m. je obklopen mírně skloněnými terasami. I když je Matajur porměrně hojně zalesněný, jeho vrchol tvořen horskými loukami a poskytuje tak nádhrený rozhled (samozřejmě nesmíte mít smůlu, tak jako my, a potýkat se s mlhou a deštěm). Ve směru na jih až jiho-západ nejdříve vidíme Beneškoslovenskege pohoří dále se pak rokládá Furlanská rovina až k Aquileii. Severním směrem se před námi otevře pohled do údolí soče, které se vzápětí zvedne v Júlské Alpy. V pravo (severo-východním směrem) se pne majestátný Krn na levé straně se pak táhne hřbet Stol. Západním směrem je poměrně blízko Mia, za ní Breginjskikot. V dálce pak vidíme hřeben Karnijskih Alp a vrcholky Dolomitů. Východním směrem se otvírá pohled na hřeben dolních Bohinjskih hor a jiho-východním směrem pohoří Kolovrat. (Zdroj: www.pespoti.si

Pár informací (snad užitečných)
Dom Matajur je otevřen v letní sezóně. Při naši návštěvě bylo zavřeno.
Rifugio Pelizzo - chata, zde je možno zaparkovat auto, občerstvit se. Blog s informacemi zde: Refugio

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Jestli se "přesouváte" autem, a musíte se vrátit do stejného výchozího bodu, je nejlepší začít výšlap z Italské strany pohoří. Auto můžete zanechat na parkovišti u horské chaty (hotelu) Rifugio Pelizzo. Značená trasa vede přímo z parkoviště a stoupá k vrcholu. Asi tak po 1,2km se můžete rozhodnout zda odbočíte vlevo směrem k domu na Matajure, nebo budete stoupat přímo ke kapličce Krista Spasitele. Má trasa vede k domu Matajur, od něj ke kapličkce a zpět dole na parkoviště.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 4,7km
  • Doba cesty (čistý čas chůze): 1h 45min.
  • Max. nadmořská výška: 1633m.n.m.
  • Výstup: 309m 

Profil trasy
matajur

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Matajur OBLÍBENÉ
(0 hlasů)
Datum 2017-05-25 Velikost souboru 430.18 KB Stáhnout 286 Stáhnout


Galerie

Naposledy změněno čtvrtek, 25 květen 2017 12:26
Číst 616 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární