Login

Zveřejněno v Venku

Postojnska jama Doporučený

úterý, 04 říjen 2016 12:50 Napsal(a) 

 Nemáme rádi davy turistu a raději, v potu tváře, se plazíme do kopců, ale jsou věci mezi nebem a zemí, které nelze ovlivnit. Moje levá noha se ze svého ochrnutí vzpamatovává jen pomalu, a tak vybíráme jako další cíl naši cesty návštěvu nejznámější a nejnavštěvovanější jeskyně ve Slovinsku - Postojnska jama.
Letní sezona ještě nezačala i tak je u jeskyně plno. Autobusy s návštěvníky všech kategorii, školní zájezdy... Vstupné je drahé jako červený pes, ale později musím uznat, že to stojí za to. Prošel jsem spoustu jeskyní, ale tahle patří mezi ty nejkrásnější. Nádherné obrovské podzemní prostory. Vysoké bohatě zdobené stropy. 

Četl různé názory na Pojnskou jamu. Češi kritizovali betonové chodníky a dopravu vláčkem. Má osobní zkušenost je naprosto opačná. Betonové chodníky jsou vlastně bezbarierovým přístupem. Díky ním mají možnost spatřit tuto nádheru na vlastní oči i imobilní návštěvníci a vláček? Ten vás jen převeze od vchodu asi 2km a ušetří cestu tunelem, kde téměř nic není k vidění. Takže naopak chválím za oboje.

U vstupu do jeskyně se dav lidí rozděluje do několika skupin podle jazyka výkladu. Vybíráme si průvodce ve Slovinštině, který se s nám hned pouští do řeči a celkem hezky mu jde Čeština. Delší dobu pobýval v našich krajích. Po několika minutové jízdě vláčkem vystupujeme a další prohlídku absolvujeme po vlastních. V jeskyni je zákaz focení s bleskem, tak všechny fotky jsem pořídil je v "přirozeném" osvětlení.  

Pár informací (snad užitečných)
Místo popisu je zde odkaz na oficiální stránky, kde naleznete vše podstatné. Je zbytečné cokoli více psát.

 http://www.postojnska-jama.eu

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy
  • Doba cesty (čistý čas chůze)
  • Max. nadmořská výška 
  • Výstup 

Profil trasy

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))
V jeskyni není signál, takže nic ke stažení :-))))))

Galerie

Naposledy změněno pátek, 03 březen 2017 10:47
Číst 1142 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Označeno v
Více z této kategorie: « Matajur Kasprowy wierch »

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární