Login

Zveřejněno v Venku

Morské Oko

úterý, 08 listopad 2016 09:30 Napsal(a) 

Ve stínu horský velikánů, v nadmořské výšce 1405m, tíško dřímá nejznámější a snad i nejnavštěvovanější pleso - Morské Oko. Svou rozlohou 34,93ha a maximální hloubku 50,8m je největším jezerem v Tatrách. Nejstarší zmínky o jeho existenci sahají do roku 1575. Turisticky významným se stalo už v 19. století a první chata zde byla postavena v roce 1836. 

Pár informací 

Od poklidné hladiny plesa můžete pozorovat štíty Mengusovké, Nižný a Vyšný Žabí štít, Rysy, které jsou nejvyšším vrcholem polských Tater. Na jižní břehu jezera je postavená horská chata nesoucí jméno horského vůdce Stanislawa Staszicova. Ten se věnoval zkoumání plesa.  Od chaty vedou turistické stezky na Rysy, do sedla pod Hrubým štítem a k vodopádu Siklawa (http://www.ibaset.cz/index.php/venku/item/84-siklawa).

Wodogrzmoty Mickiewicza
Vodopády se skládají ze tří větších kaskád a dvoch menších. Výška se pohybuje od 3 do 10m. Nacházejí se na potoku Roztoka, hned vedle asfaltové silnice, a tak jsou dobře dostupné (první část).  

Info o trase (snad trošičku pomůže k představě o tom co Vás čeká)
Trasa začíná na parkovišti Palenica Bialcznaska a vede po asfaltové silnici. Ta končí asi 2km pod jezerem u "konečné" koňských povozů a dále k jezeru pokračuje štěrková cesta. Trasa je nenáročná a lze ji absolvovat i s dětským kočárkem (samozřejmě trošku lepší "kolečka" nejsou na škodu, bude se Vám po štěrku lépe tlačit). Můžete samozřejmě vyjet i koňským povozem. Cena je (2017) 50PLZ za osobu. My jsme ji prošli pěšky. Je v celku nezáživná. Poskytuje minimální výhledy na okolní štíty hor. Jediným zajímavým místem na trase jsou Wodogrzmoty Mickiewicza. 

 

GPX ke stažení
Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))
Trasu nepřikládám, považuji to vzhledem k charakteru cesty (asfalt) za zbytečné. Kdo by však přesto chtěl, může si stáhnout trasu z článku o vodopádu Siklawa, ke kterému jsme šli kolem Morského Oka. 

Galerie

Naposledy změněno pátek, 30 červen 2017 07:55
Číst 550 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární