Login

Zveřejněno v Venku

Schrammstein

čtvrtek, 02 březen 2017 07:56 Napsal(a) 

Na pravém břehu Labe, u obce Ostrau, se na východní stranu od městečka Bad Schandau rozkládá mohutná skalní hradba. Spolu se skalním masívem Bastei se řadí k jedněm z nejpěknějších vyhlídek v německé části regionu Labské pískovce. Skalní vrchol ohrazuje zábradlí. Konec vyhlídky je opatřen lavičkou, ale jen těžko zde posedíte. Pískovcové skály jsou vyhledávaným místem a tak je zde poměrně velký nával lidí. Nic méně stojí za návštěvu, z vrcholu Schrammsteine se vám otevře nádherná kruhová vyhlídka na skalní věže Hoher Torstein.

 

Info o trase (aby jste měli představu o tom co Vás čeká)
K absolvování je potřeba trochu lepší fyzická kondice, na trase vás totiž čeká značné převýšení. Po cestě budete přelézat žebříky a absolvovat výstupy a sestupy po schodech. Některé části turistické cesty jsou zabezpečeny lany. Jako výchozí bod jsme zvolili lesní parkoviště (bývá obsazeno, je potřeba přijet brzo ráno) a trochu netradičně nejdeme po červené (jako všichni), ale jdeme kousek do kopce po silnici. Za autobusovou zastávkou odbočuje vlevo do lesa asfaltová silnice s fialovou tz. vydáváme se po ní (jestli se vydáte v našich šlépějích musíte dávat pozor na značení, a stáhněte si pro jistotu trasu do navigace. Jdeme totiž pěšinami a po černé značce pro horolezce tj. mimo turisticky značený chodník.).  Zhruba asi po 250m, po pravé straně je pěšina do lesa a skal. Chodník je opatřen černou značkou, značení není husté, tak je potřeba pozorně sledovat cestičku. Náročnější orientaci však bohatě vynahradí skalní útvary a naprostá absence jakýchkoli lidí. Jen ke konci vidíme na skále Falkenstein horolezce.

Procházíme kolem skalních věží a pomalu se blížíme k červeně značené turistické trase vedoucí z parkoviště. Pak již pokračujeme jen po značených chodnících. K autu se můžete vrátit několika cestami, my jsme vybrali sestup po zelené na lesní cestu značenu žlutou barvou a nabrali směr parkoviště.

Statistika z navigace: 

  • Celková délka trasy: 8,4km
  • Doba cesty (čistý čas chůze): 2h
  • Doba zastávek: 1h 20min.
  • Průměrná rychlost pohybu: 4km/h
  • Max. nadmořská výška: 423m.n.m.
  • Výstup: 291m

Profil trasy

GPX ke stažení

Trasa je tak jak ji zaznamenala navigace. Je třeba počítat s možnou nepřesností, případnými "odskoky", zvláště v místech s horším příjmem družicového signálu. Mít dobrou papírovou mapu nikdy neuškodí :-))))

Dostupné soubory:
Schrammstein OBLÍBENÉ
(0 hlasů)

Datum 2016-10-21 Velikost souboru 371.24 KB Stáhnout 278 Stáhnout

Pár informací 

Schrammsteine jsou podlouhlá, vysoce rozpukaná skalní skupina v Labských pískovcích. Na severu jsou ohraničeny údolím Kirnitzschtal a stolovou horou Hohe Lieba, na jihu údolím Laba a na východě skalním útvarem Affenstene. Vrcholy skalního řetězce mají nadmořskou výšku nad 400 m a nejvyšší vrchol (Schrammsteinaussicht - 417 m) je zpřístupněn ocelovými schody.

Na Vordere Torsteinu byl ve středověku hrad vybudován skalní hrad Schramensteyn. Hrad sloužil pro panství Wildenstein jako pozorovatelna do údolí Labe. Spolu s panstvím v roce 1451 přešel skalní hrad do majetku saských kurfiřtů. V roce 1456 byl skalní hrad v rozvalinách. 1993 objevili horolezci na Vorderer Torsteinu pozůstatky hradu v podobě zbytků krbu, uhlíků, šipky a keramických střepů.

Samostatně stojící skalní věže Falkenstein s výškou 381,2 m nad mořem a Hohe Torstein s výškou 425 m nad mořem jsou nejznámějšími vrcholky celého řetězce Schrammsteine.

Schrammsteine jsou velmi populární turistickou destinací; zejména Schrammsteineaussicht a Gratweg se těší velké oblibě. Turisté a horolezci zde najdou skalní masiv, který se vyznačuje řadou různě náročných turistických stezek a horolezeckých výstupů.

Galerie

Naposledy změněno čtvrtek, 02 březen 2017 14:32
Číst 882 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární